HABER

Ter kokusu, yaz mevsiminin sorunu

Terleme, yaz mevsiminin en önemli sorunu. Ancak, fazla terleyen insanların kötü kokuya sahip olma ihtimalleri artıyor. Yeterince sık duş yapmamak ve birkaç gün aynı kıyafeti giymek, var olan terin çoğalmasına ve ter kokusunun keskinleşmesine yol açıyor.

Ter kokusu, yaz mevsiminin sorunu

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, insan vücudunda toplam 3 milyon ter bezi bulunuyor. Ter kokusunun çoğu, teri üreten 'Apokrin' bezlerinin bulunduğu koltuk altlarından ve kasıklardan geliyor.

Vücut ısısını terleyerek dengelediğimiz için günde normal olarak ortalama bir litreden fazla ter üretiyoruz. Spor yapmak, hava sıcaklığı, heyecanlanmak ve tiroid hastalığı, enfeksiyonlar gibi bazı sağlık sorunları, daha fazla terlemeye sebep oluyor. Fazla kilolu olmak, soğan, balık, sarımsak ve baharatlı yiyecekler yemek de fazla terlemeye yol açan diğer sebepler.

Uzmanlar, duş yaparken deodorantlı bir sabun kullanılmasını öneriyor. Giysilerin her gün değiştirilmesi ve sık sık yıkanması gerektiğini belirten uzmanlar, "Pamuk gibi doğal kumaşların teri daha iyi emdiğini ve daha çabuk buharlaşmasını sağladığını unutmayın. Deodorantlar sadece kötü kokuyu önlerken, 'Anti-perspirant'lar alüminyum klorid maddesi içerdikleri için terlemeyi azaltırlar. Bir miktar sodyum bikarbonatı direkt olarak koltuk altınıza uygulamak ise, kötü koku sorununu çözmek için doğal bir yöntem" diyorlar.

İSTANBUL (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler