HABER

"Tezkereyi kullanmaya kararlıyız"

"Tezkereyi kullanmaya kararlıyız"

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, "PKK terör yuvalarına karşı mücadele amacıyla TBMM'nin verdiği yetkinin kullanılması yönünde hükümetimizin siyasi, diplomatik ve askeri adımları atma kararlılığı devam etmektedir" denildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmede, her iki ülkenin terörle mücadelede ortak siyasi iradesinin sergilendiği ifade edildi.

Görüşmede, PKK terör örgütüne karşı iki ülkenin siyasi, diplomatik ve askeri işbirliğini daha da geliştirmesi amacına odaklanıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Nitekim, Başkan Bush'un görüşmeyi takiben yapmış olduğu açıklamada PKK terör örgütünü Türkiye, ABD ve Irak'ın ortak düşmanı olarak tanımlamış olması, ortaya çıkan bu iradenin bir başka tezahürüdür. Bu görüşmede PKK terörizmine karşı yürütülecek çok yönlü ve kapsamlı işbirliğinin temel esasları üzerinde durulmuştur. Her iki taraf, bu konuda acil adımlar atılması hususunda mutabık kalmıştır.

Konuya tüm veçheleriyle bakılmış ve Türkiye ile ABD arasındaki ortak iradeye uygun olarak, askeri tedbirler meyanında, makamlarımız arasında operasyonel koordinasyonun sağlanması amacıyla doğrudan iletişim kanallarının güçlendirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu bağlamda, iyi, sağlam, zamanlı ve modern teknoloji kullanan istihbarat paylaşımının acil olarak gerçekleştirilmesi üzerinde durulmuştur.

Aynı şekilde, PKK ile mücadelede diplomatik ve siyasi anlamda alınabilecek önlemler de gözden geçirilmiş ve bu amaçla Ankara ile Washington arasında iletişim kanallarının takviyesi üzerinde görüş birliğine varılmıştır.

PKK terör yuvalarına karşı mücadele amacıyla TBMM'nin verdiği yetkinin kullanılması yönünde hükümetimizin siyasi, diplomatik ve askeri adımları atma kararlılığı devam etmektedir."

AA

Geri Dön