HABER

Tıbbın en büyük sorunlarından biri kanser

Sebebi bilinemeyen ölümler sıralamasında Kalp ve Damar hastalıklarından sonra kanserin 2. sırda yer aldığını ifade eden Tokat İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Uçar, Kanser hastalığının halen tıbbın en büyük sorunlarında biri olduğunu belirtti.

Kanseri en basit şekli ile tanımlayan Tokat İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Uçar, kanserojen maddelerin etkisiyle vücuttaki normal hücrenin değişim geçirerek anormal faaliyetler göstermesi olduğunu ve akla gelen her türlü maddenin kanserojen rol oynayabileceğini belirterek, "Kansorejen maddeler arasında en önemlilerinden biri sigara" dedi.

Dr. Uçar ayrıca kanserojen maddenin etkisi ile bir hücrenin normalden farklı davranışlar göstermesi, büyümesi ve sorun oluşturacak bir duruma gelmesi için çok uzun süre gerektiğini ifade ederek, "Kanseri bu aşamada teşhis edebilmek tamamen tesadüfe bağlıdır. Hastalığın en büyük riski, kanserli hücrelerin bulunduğu organı terk edip, vücudun başka bölgelerine gitmesidir. Buna metastaz denir. Kanserin radikal tedavisi metastaz yapmamışken etrafındaki bir miktar doku ile birlikte vücuttan çıkarılmasıdır. Böyle bir durumda hiç başlamamış gibi olur. Bu nedenle kanserde erken teşhis çok önemlidir. Ancak daha da önemlisi korunmadır. Çünkü kanseri metastaz yapmadan teşhis edebilmek kolay değildir" diye konuştu.

Bilinen en önemli kanser yapıcı maddenin sigara olduğunu belirten Tokat İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Uçar, sigara bağımlılarına uyarılarda bulunarak, "Bu nedenle sigara içilmemesi, başta akciğer olmak üzere pek çok kanser türünü dramatik olarak azaltacaktır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön