HABER

TL, Bush-Erdoğan görüşmesinin ardından değer kazandı

İSTANBUL (İHA) - ABD Başkanı George W. Bush ve Başbakan Tayyip Erdoğan arasında dün gece Washington'da gerçekleşen görüşmeden istihbarat paylaşımı ve sınırlı operasyon yönünde mesajlar gelmesinin ardından Yeni Türk Lirası (YTL), ABD Doları karşısında değer kazandı.

ABD'de Wall Street'in dün gece kapanışa doğru bir miktar toparlanması ve bu sabah euronun ABD Doları karşısında yükselişe geçmesi de Türk Lirası'nı destekliyor. Saat 11.40 itibariyle Türk Lirası, ABD Doları karşısında 1.1750'den işlem görüyor. Dolar/YTL paritesi dün 1.1835'ten kapanmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta kapsamlı bir anti-terör operasyonu yapacağı beklentilerinin Bush-Erdoğan görüşmesinin ardından gerilemesi, bono piyasasında da olumlu karşılandı. Dün yüzde 16.35 seviyesinden günü tamamlayan 5 Ağustos 2009 vadeli gösterge bono, bugün yüzde 16.24 seviyesinde işlem görüyor. Analistler, şu anda Hazine'nin bugün yapacağı iki bono ihalesinin sonuçlarını bekleyen yatırımcıların uluslararası piyasalarda yaşanacak yeni gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirtiyor.

Geri Dön