HABER

TMSF Toprak'ı Köşk'ten çıkarıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Toprak Grubu arasındaki restleşme yeni bir boyuta taşındı.

TMSF Toprak'ı Köşk'ten çıkarıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile Toprak Grubu arasındaki restleşme yeni bir boyuta taşındı. TMSF, Sarıyer'deki Aslanlı Köşk'ün tahliyesi için verilen sürenin dün dolması üzerine bugün Toprak'ı köşkten tahliye etti.

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/tmsf-topraki-koskten-cikariyor-aslanli-koskte-tahliye-basladi/7374/189584/sayfa/1/)

Sabah erken saatlerde Köşk bahçesine nakliye araçları girerken Toprak Ailesi'ne ait eşyalar teker teker kamyonlara yüklenmeye başladı. Önce olanları Köşk'ten izleyen Toprak, daha sonra basın mensuplarına bir açıklama yapıp Köşk'ten ayrıldı.

Halis Toprak, tahliye işlemi sırasında yaptığı açıklamada, 21 yıldır burada oturduğuna işaret ederek, "ben burayı kendim yapmıştım, başkaları gibi hazıra konmuyorum" dedi.

Köşk'teki eşyaların depoya gönderileceğini ve kendisinin de oğlunun Sarıyer'deki evine taşınacağını söyleyen Toprak, şöyle devam etti:

"Sakarya'dan Ankara'ya kadar olan bölgede bizim kadar sanayi tesisi olan grup yoktu. Ama fabrikaları bizden aldılar, işçiler çıkarıldı, makinalar paslandı. Şimdi artık 5 milyar dolar bile verseniz oraları çalışır hale getiremezsiniz.

Bu köşk, bu fabrikalar bu şirketler benim malım değil. Ben 75 yaşındayım, bunların hepsi Türkiye'nin malı.

Ben artık bu Köşk'ü geri alamayacakmışım, çünkü TMSF satmış. Ancak dava açıp tazminat kazanabiliyormuşum"

Toprak, açıklamasının ardından Köşk'ten çıkıp oğlunun evine gitti.

GİDERKEN SİTEM ETTİ

Halis Toprak köşkten ayrılırken duygulu anlar yaşadı ve TMSF eski başkanı Ahmet Ertürk ve ekibine sitem etti: "Ben 75 yaşına geldim, şimdiye kadar hep ülkem için çalıştım. Ve taş taş üstüne koymak için uğraştım. Bu beleşçi TMSF benim ve ülkemin mallarını sağa sola dağıttı."

21 yıldır oturduğu Aslanlı Köşk'ten ayrıldığı için çok üzgün olduğunu söyleyen Toprak, "TMSF burayı 23.8 milyon dolara sattı. Ben burayı 600 milyon dolar verdiklerinde bile satmamıştım. Bu yapılan beleşçiliktir. Bütün bu yaşananlara rağmen yargı hakkımızı veriyor. Danıştay'dan iptaller gelmeye başladı. TMSF'nin alacağı 370 milyon dolar bizim hesaplarımıza göre TMSF'den alacağımız 1 milyar doları geçer. TMSF mallarımızı satarak kazandığı para ile alacağını almak yerine sanki devlet bizim kefilimizmiş gibi bankalara olan vadesi gelmemiş borçlarımızı ödedi. Kaldı ki mallarımızı neredeyse bedava sattı."

ÇALIŞANLAR İŞSİZ KALDI

Çalışanların "baba" şeklinde hitap ettiği Toprak'ın köşkten taşınmasıyla birlikte köşkte çalışan 13 kişi, işsiz kaldı. Bu duruma sitem eden çalışanlar, "şimdi hepimiz işsiz kaldık, bizim ev kiralarımızı da TMSF ödesin." dedi.

ASLANLI KÖŞK REMZİ GÜR'ÜN

Danıştay, önceki gün aldığı kararla, Toprak Grubu’nun borcunun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından fazla hesaplandığını, yapılan tahsilatlar düşüldükten sonra grubun borcunun tekrar hesaplanmasını istedi. Ancak Halis Toprak’ın açtığı dava üzerine Danıştay 13’üncü Daire tarafından alınan bu kadar, taraflar arasında farklı yorumlara neden oldu. Toprak bu karar üzerine Aslanlı Köşk dahil Toprak Grubu’na ait tüm mal ve şirketlerin iadesini isterken TMSF bunun söz konusu olmadığını açıkladı.

TMSF, Danıştay'ın daha önce verdiği karara dayanarak da bugün Aslanlı Köşk'ün tahliye işlemini başlattı.

TMSF, Toprak Grubunun, Fona olan borçlarının tasfiyesi yönünde 6 Şubat 2008 tarihinde imzaladığı Ek Protokol hükümlerini yerine getirmemesi nedeniyle Aslanlı Köşk'ü Ramsey markasıyla bilinen Remzi Gür'e 23.8 milyon lira bedelle satmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön