HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TOBB'a yeni stand-by anlatılmadı

ANKARA (İHA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile imzalanması planlanan 3 yıllık yeni 'stand-by' düzenlemesi hakkında görüşlerinin alınmasına rağmen, düzenleme hakkında bilgilerinin olmadığını söyledi.

IMF ile imzalanması planlanan 3 yıllık yeni stand-by düzenlemesi için Türkiye'de çalışmalarını sürdüren IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam başkanlığındaki IMF heyeti, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp'ın da yer aldığı IMF heyeti, saat 16.00'da TOBB Genel Merkezi'ne geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşme sonrasında IMF heyeti bir açıklama yapmazken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşmeye ilişkin gazetecilere bilgi verdi.

IMF heyeti ile yaptıkları görüşme sırasında özel sektörün görüşlerini aktardığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Türk ekonomisinin yeniden yapılandırma programı başarıyla tamamlandı. Bundan sonraki perspektifte büyümeyi nasıl sürdüreceğimizle ilgili kaygılarımızı dile getirdik. Bugün dolar düşüyor, petrol fiyatları düşüyor ama elektrik ve doğal gazda hala zam devam ediyor. Serbestleşme için yapısal tedbirlerin alınmamasının faturasını hep birlikte ödüyoruz. Özelleştirmede istenilen hedef noktasına gelinemedi. Sosyal güvenlik sistemindeki açıklar devam ediyor. Kamunun israfçı yapısını hala sürdürdüğünü görüyoruz. Kamudaki enflasyon oranı yüzde 20, özel sektörde ise yüzde 10. Kamuyla özel sektör arasındaki mukayeseyi açıkça görebiliyorsunuz. En önemli sorunlardan biri de reel faizlerin yüksekliği. Reel faizler düştü ama hala yüksek seviyede. Burada da ekonomik programda önümüzdeki dönemde ne uygulanacağını görmemiz lazım" dedi.

IMF ile imzalanması planlanan yeni 3 yıllık stand-by hakkında bilgilerinin olmadığından yakınan Hisarcıklıoğlu, "Bunun hakkında net olarak bize bilgi verilmesi lazım. Bizim görüşümüz alındı ama hangi noktalara gelinmiş, bu durumda bize verilmiş bir şey yok" açıklamasında bulundu.

Hisarcıklıoğlu, IMF heyetine ayrıca, ilk olarak hızlı ve acil bir şekilde yapısal reformların ele alınması noktasındaki görüşlerini dile getirdiklerini belirtti.

Açıklamasını ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, bir soru üzerine görüşmede 'teşvikler' konusunun görüşülmediğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Gerçekten teşvik yapılmak isteniyorsa, siyaseten de prim yapılmak isteniyorsa, bölgesel ve sektörel teşviklere geçilmeli" şeklinde konuştu.

Reel faizler konusuna da değinen Hisarcıklıoğlu, "Ekonomik programda ne uygulamak isteyeceğinizi uzun mesafede ortaya koyacaksınız ki reel faizler de buna paralel olarak insin. Yoksa reel faizlerin bedelini hep birlikte ödüyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, bir an önce IMF ile imzalanması planlanan stand-by düzenlemesinin açıklanması ve bu programın açıklanmadan önce de kendilerine izah edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Express


En Çok Aranan Haberler