Topuz modelleri arayanlar için birbirinden şık modeller

Özel günlerde görünüşünde fark yaratmak isteyen kadınların ilk tercihi gösterişli bir topuz olur. Bunun için çoğunlukla kuaförün yolu tutulsa da, topuz modelleri ve yapılışlarını öğrenerek evde de davetlere kolayca hazırlanmak mümkün. Üstelik topuz modellerini günlük hayatta da tercih edebilirsiniz. Onlarca farklı topuz seçeneği arasından tarzınıza en uygun modeli bulmanız ise en önemlisi.

Topuz modelleri arayanlar için birbirinden şık modeller

Toplu saç modelleri özellikle tarzına önem veren bakımlı kadınlar için birer vazgeçilmez. Saçları kendi halinde ve dağınık bırakmak yerine tepede nazikçe birleştirmek, her zaman için çok daha zarif bir görüntü sağlar. Hem pratik bir şekilde saça şekil vermek hem de bulunduğunuz ortama karşı özenli olmak için topuz modelleri üzerinde çalışmanız şart. Bu sayede aniden ortaya çıkan bir toplantı ya da buluşma öncesinde de panik yapmanıza gerek kalmaz.

BİRBİRİNDEN ŞIK TOPUZ MODELLERİ

Evde yapabileceğiniz çeşitli topuz modellerini sizler için bir araya getirdik. Bu kolay saç modellerini dilerseniz günlük hayatta dilerseniz de davetlerde kullanabilirsiniz. Yapamam diye korkmayın sevgili okur. Her bir modeli detaylı bir şekilde ele aldık, buyursunlar...

1. YANDAN DAĞINIK TOPUZ

yandan daginik topuz

Bu modeli yapabilmek için maşa, saç fırçası ve bol sayıda firkete toka ve saç spreyine ihtiyacınız olacak. Saçınızı kullandığınız ayrım yerinden ayırın ve bir tutam haline getirin. Bu tutam, saçın geri kalanına göre küçük bir parça olmalı. Ardından elinizdeki parçayı düzleştirin ve sonunu maşa ile kıvrık hale getirin. Diğer yanda kalan çok miktardaki saçınızı önce krepe atarak güzelce kabartın. Ardından bu geniş saç kütlesini de minik tutamlara bölün ve her birini ayrı ayrı burgu şeklinde kıvırarak maşayla kıvrılan yerde birleştirin. Böylece tüm burgular tek yanda toplanarak istediğiniz görüntüyü oluşturmanıza yardım eder. Bu modeli uygularken özellikle saçın ön tarafına bol miktarda sprey sıkarak sabitlemeyi ihmal etmeyin.

2. TOKALI DÜŞÜK TOPUZ

tokali dusuk topuz

Topuz aksesuarları sayesinde hem saç yapımından çok daha hızlı sonuç almanız, hem de dikkatleri üzerinize toplamanız mümkün. Bu nedenle özel gün ve gecelerde keyifle kullanabileceğiniz bir saç aksesuarınızın olması önemli. Motif olarak zarif bir çiçek ya da şık bir kurdele tercih edebilirsiniz. Gece için tercihiniz simli ve parıltılı olabilir. Tokalı düşük topuz için öncelikle saçınızı ensede sıkıca at kuyruğu şeklinde bağlayın. Ardından aşağı doğru uzayan saçlarınıza yoğun bir krepe uygulayın. Saçı iki ayrı tutam haline getirerek her iki tutamı da bohça görüntüsü verecek şekilde yukarı doğru toplayın. Topuzunuzu yeterince siyah toka ile sabitledikten sonra ise görüntünüzün yıldızı olacak aksesuarı saçınızın tam ortasına sabitleyin.

3. İKİLİ TOPUZ

ikili topuz sac modeli

Ensede topuz modelleri arasında tercih edebileceğiniz bir diğer model ise ikili topuz. Özellikle son dönemde ünlü modacıların defilelerinde yer verdiği bu model oldukça keyifli. Gelinliğin yakasına göre topuz modelleri araştırmasında olanlar için, bu model straplezden kayık yakaya kadar pek çok yakaya uyum sağlayabilir. Kuaförünüzden bu modeli isterken ikiz topuz da diyebilirsiniz. Evde yaparken ise bu kez saçlarınızı ensede iki ayrı at kuyruğu haline getirin. Her iki tutamı da düğüm atarmış gibi döndürerek şekillendirin. Elbette iki küçük topuzun birbirleriyle simetrik durumda olduğundan emin olmalısınız. İsterseniz önlerden birer tel saçınızı serbest bırakabilirsiniz. Tokalarla ve saç spreyiyle saçınızı sabitleyin.

4. BALERİN TOPUZU

balerin topuzu

Balerin topuz modelleri, özellikle hazırlanmak için yeterli vakit olmadığı durumlarda tam birer kurtarıcı. Saçlarınız yeterince temiz değilse de rahatlıkla balerin topuzu yaparak bakımlı görünebilirsiniz. Hatta son dönemdeki ıslak balerin topuzu modası resmen yağlanmaya başlayan saçları kurtarır nitelikte. Saçların tepede aldığı yuvarlak şekilden dolayı, balerin topuzuna donut topuz da deniliyor. Sağlam bir balerin topuzu yapmak için saçlarınızı tepede sıkıca at kuyruğu yaparak işe başlamalısınız. Ardından at kuyruğunu döndürerek toplayın. Her adımda saçı sabitlemek için küçük tokalardan yardım alın. İşlemin sonunda saç renginize yakın bir saç filesi kullanın. Az miktarda sprey kullanarak asil görüntünüzü tüm gün koruyabilirsiniz.

5. ÖRGÜLÜ TOPUZ

orgulu topuz

Özellikle sıcakların rahatsız ettiği yaz aylarında, örgülü topuz modelleri sadece özel gecelerde değil gün içinde de kadınlar tarafından büyük rağbet görüyor. Bu topuzları çok rahat şekilde okulda, evde ya da ofiste de kullanabilirsiniz. Hatta sağlam bir örgüyle plajın yıldızı olmanız bile mümkün. Saçınızı önler ince, arkalar kalın olmak üzere 4 parçaya ayırın ve her bir parçayı örün. Arkadaki kalın örgüleri dağınık tutamlar halinde birleştirin. Görüntüyü pekiştirmek için örgüleri biraz gevşetin. En uçtan başlayarak örgü tutamlarını halkalar halinde yukarı çıkarın. Ardından önden gelen ince örgüleri de arkada sararak büyüttüğünüz topuza alttan tutturun. Olabildiğince gizlediğiniz tokalarla saçınızı sabitleyin. Doğal görüntünüzü bozmamak için ağır şekillendirici saç spreyleri yerine deniz tuzu spreylerinden de kullanabilirsiniz.

6. YUVARLAK TOPUZ

yuvarlak topuz

"Topuz kimlere yakışır?" sorusunun cevabı iddialı modellerde değişebiliyor. Örneğin kısa boylu kadınlar krepeli modellerden yardım almalıyken; burnunu ön plana çıkarmak istemeyenler gergin topuzlardan uzak durmalı. Yuvarlak topuz ise her yüz ve vücut tipi tarafından rahatlıkla kullanılabilecek klasik bir model. Üstelik yüz çevrenizde kamufle etmek istediğiniz yere göre bu modeli esnetebilirsiniz. Yuvarlak topuz için önce saçlarınızı fırça yardımıyla krepe yaparak kabartın. Ardından saçlarınızı ortadan ikiye ayırın. Eşit ayırdığınız bu iki parçayı ip bağlarmış gibi sıkıca bağlayın. Önce tek tutamı orta noktanın etrafında döndürerek sabitleyin; ardından diğer tutama geçin. Hem oluşturduğunuz topuzu hem de saçınızın iki yanını tokalarla sabitleyerek işlemi sonlandırın. İsterseniz saçınızın önünde bıraktığınız küçük telleri maşa yardımıyla şekillendirerek bukle haline getirin.

7. BURGU TOPUZ

yarim-topuz

Yapımı balerin topuzuna çok benzeyen bu modelin farkı balerin topuz kadar gergin olmaması. Çok daha günlük, doğal ve biraz da dağınık bir görüntü için dağınık topuz saç modelleri arasından bunu tercih edebilirsiniz. Özellikle uzun uzun hazırlandığınızı belli etmek istemiyorsanız burgu topuz ideal. Saçınızı ortalayarak gevşek bir şekilde at kuyruğu gibi toplayın ve en ucuna kadar burgu haline getirin. Burguyu at kuyruğunu bağladığınız tokanın çevresinde döndürün ve küçük tokalar aracılığıyla sabitleyin. Tek ve büyük bir toka da kullanabilirsiniz. Bu modelde saçlarınızın önünü hafif dalgalandırarak serbest bırakmayı da deneyebilirsiniz. Sprey kullanmak istemiyorsanız yapım aşamasında saçlarınızı hafif jöle ile nemlendirmeyi deneyin.

8. YARIM TOPUZ

burgu topuz

Hem yeni bir güzellik trendi olmasıyla hem de saçı kısa olanlara da topuz yapma fırsatı tanımasıyla sevilen bir model de yarım topuz. Bunun için saçınızın bir bölümünü tepeden topuz modellerine benzer şekilde toplu hale getirirken bir bölümünü de serbest bırakmalısınız. Saçınızın yukarıya ayırdığınız tutamını at kuyruğu şeklinde toplayın ve burgu şeklinde sararak sabitleyin. Kısa saçlılar ise mümkün olduğu kadar saçlarını üstte toplu hale getirebilir. Ardından kalan saçlarınızı düzleştirin ya da maşa ile doğal dalgalar yaratın. Yarım topuzunuz neredeyse hiçbir malzeme gerektirmeden dakikalar içerisinde hazır.

9. SAÇ BANTLI TOPUZ

sac bantli topuz

Sade topuz modellerinden vazgeçmeden dikkat çekmek isteyenlerin yardımına şık bir saç bandı da koşabilir. Bunun için önceden saçınızı düzleştirirseniz çok daha iyi sonuç alabileceğinizi unutmayın. Saçınızın bir bölümünü bandın önünde bırakacak şekilde saç bandını takın. Böylece saçınız toplam 3 parçaya ayrılmış hale gelir. Arkada kalan saçı en uçtan olabildiğince gevşek bir şekilde toplayın ve sarmaya başlayın. Dışa doğru sararak bohça haline getirdiğiniz bu dev saç tutamını saç bandının altına nazikçe sıkıştırın. Önde kalan parçaları ise sağdan ve soldan ayrı ayrı olmak üzere burarak arkada birleştirin.Saçınızı hem yanlardan hem de alttan küçük tokalarla sabitlemeyi ihmal etmeyin. Bu modelde de doğal bir görünüm için spreyden uzak durabilirsiniz. Elektriklenme ya da ince tel probleminiz varsa hafif jöle kullanmayı tercih edebilirsiniz.

10. ÖRGÜLÜ BALERİN TOPUZU

orgulu-balerin-topuzu

İki ayrı modelin enfes bir birleşimi; örgülü balerin topuzu. Bunun için saçınızı tepeden sıkı şekilde toplayın, ancak daha sonrasında saçınızı düz ve hareketsiz bırakmak yerine ya tek ya da birden fazla örgü halinde şekillendirin. Örgü sayısını artırmayı daha hacimli bir görüntüye yardımcı olacağı için tercih edebilirsiniz. Ardından bu örgüleri balerin topuzunda olduğu gibi döndürerek tepede birleştirin. Örgülerinizi sergileyebilmek için bu kez saç filesi kullanmayın ve topuzdaki tokaları olabildiğince gizleyin. Saçın derli toplu görünmesi için yanlardan tepeye doğru da küçük tokalar kullanın. Topuzunuzu spreyle sabitleyin. Bu modele geçmeden önce, isterseniz saçınızın önde kalan bölümünde de küçük bir örgüye yer vererek görünüşünüzü daha da iddialı hale getirebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler