Toro Rosso satılığa çıkarıldı

Toro Rosso'nun ortaklarından Dietrich Mateschitz, basında çıkan haberleri doğrulayarak takımın satılacağını ve gelecek sezon sonuna kadar satışı gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Geçtiğimiz ay çıkan haberlerde Mateschitz ve takımın hissedarlarından Gerhard Berger'in, takımı satmak istediği ileri sürülmüş ancak bu haberler her defasında yalanlanmıştı.

Bununla birlikte yeni Concorde Anlaşması'nda, müşteri araçlarının 2010 yılından itibaren yasaklanmasını öngören maddenin yeralması üzerine Mateschitz, takımın faaliyetlerine devam edemeyeceğini ifade etti.

İsviçre'de yayınlanan Motorsport Aktuell dergisinin internet sitesine konuşan Mateschitz, "Toro Rosso'yu satışa çıkardığımız büyük bir sır değil" dedi.

Mateschitz, "2010 başından itiraben, bir kural değişikliği olacak. Dolayısıyla bu tarihden sonra Red Bull Racing ile Scuderia Toro Rosso arasında araç tasarımı ve üretimi konusunda artık bir işbirliği olmayacak" dedi.

Mateschitz ayrıca takımın 2008 sezonu içinde satılmayacağını ancak 2010'dan önce satışın gerçekleşeceğini ifade etti.

Bu arada hafta sonu Rus işadamı Rüstem Tariko'nun Berger'in konuğu olması satışla ilgili haberlerin yeniden çıkmasına neden olmuştu. Tariko'nun ismi, birkaç yıl önce, bir F1 takımını satın alınması konusunda Eddie Irvine'la birlikte geçmişti. Toro Rosso'nun satın alınmasıyla ilgili ismi geçenlerden biri de A1GP Başkanı Tony Teixeira.

Bu arada Mateschitz, satışın kesinlikle takıma ve F1'e gereken önemi veren bir isme satılacağını belirtti. Mateschitz, "Takım, güvenli ellerde olduğu takdirde satışı gerçekleştireceğiz" dedi.

TurkiyeF1.Com