HABER

Toroslar'a Türk bayrağı

MERSİN (İHA) - Mersin'in alt birim Toroslar Belediyesi tarafından Toros Dağları'na yaptırılan yaklaşık 4 bin 500 metrekare büyüklüğündeki dev Türk bayrağının boyanması çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Mersin merkeze bağlı Çopurlu Köyü'nün 300 rakımlı Kocasoy mevkiindeki eğimli zemine kazınan Türk bayrağının boyama çalışmalarına, geçtiğimiz hafta sonu başlandı. Çalışmaları yerinde inceleyen Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, projenin tamamlanmasından sonra, bayrağın kentin simgesi haline geleceğini söyledi. Dev Türk bayrağının şehrin birçok yerinden görülebileceğini ifade eden Tuna, bayrağın güneş, yağmur ve dış etkenlere karşı dayanıklı olan kauçuk esaslı boyayla boyandığını belirtti. Bayrağın hava karardıktan sonra canlı ve ışıl ışıl görünmesi için üzerine cam tozu attıklarını kaydeden Tuna, "Türk milletinin sembolü olan şehit kanıyla sulanmış ay yıldızlı bayrağımızı burada taşlara nakşediyoruz. Doğal bir zemin ve dokuyu temizleyerek 82.5 metreye 55 metre büyüklüğünde toplam 4 bin 532 metrekare alana bayrağımız çiziliyor. Türkiye'nin en büyük Türk bayrağını yapıyoruz. Buradaki amacımız Ulu Önder Atatürk'ün silah arkadaşlarıyla birlikte emanet olarak vermiş olduğu bu ay yıldızlı, namusumuz, şerefimiz olan bayrağı gelecek nesillerimizin belleklerine nakşetmek. Biz bu emaneti aldık, şerefli bir şekilde taşıyoruz. Bizden sonra gelecek nesillere de şerefli bir şekilde teslim etmek istiyoruz" dedi.

Çalışmalarda, yaklaşık 3 ton kırmızı boya, bin 300 kilogram astar, 500 kilogram beyaz boya ve 500 kilogram cam tozu kullandıklarını kaydeden Tuna, yaklaşık 20 işçiyle sürdürülen çalışmaların 1 hafta içinde bitirilmesinin planlandığını belirtti. Tuna, proje tamamlandıktan sonra uçakla seyahat edenlerin bile Türk bayrağını görebileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön