HABER

Trigeminal Nevralji hastalığına yakalandı hayatı kabusa döndü

Trigeminal Nevralji hastalığına yakalandı hayatı kabusa döndü

Sivas'ta nadir görülen bir hastalığa yakalanan yaşlı kadın, ilk önce yanlış tanı nedeniyle sağlam dişinden oldu, ardından ilacın normal reçete ile satışı yasaklanınca dayanılmaz ağrılarla baş başa kaldı.

Sivas kent merkezinde yaşayan Ayşe Köse (70), 4 yıl önce yüzünü yıkadığı sırada başının sol bölgesine şiddetli bir ağrı girdi. Doktorlar tarafından ağrının kaynağı araştırılırken, ağrının diş ağrısı olduğu düşünülerek sağlam bir dişi çekildi. Ağrının çekilen dişten kaynaklanmadığı anlaşıldı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesinde derinlemesine yapılan incelemede Köse’nin dayanılmaz ağrılarının nedeninin, nadir görülen ‘Trigeminal Nevralji’ olduğu anlaşıldı.

Bir yüz kası rahatsızlığı olan bu hastalığın tam olarak tedavisi mümkün olmadığında ağrıların hafifletilmesi için Köse’ye ilaç tedavisi uygulandı. Kullandığı ilaçlarla ağrıları hafifleyen yaşlı kadın, sağlam dişini kaybetmesinin ardından birde kullandığı ilacın normal reçete ile satışının yasaklanması ile ikinci bir şok yaşadı. Köse’nin kullandığı ve etken maddesi Pregabalin olan ilaç, uyuşturucu ilaçlar sınıfına alınarak normal reçete ile satışı yasaklanınca yaşlı kadın ağrıları ile baş başa kaldı. Köse şimdi ağrılarının dinmesi için çare arıyor.

AĞRILARI DİNMİYOR

Ayşe Köse, ağrılarının dinmediğini belirterek, “Yüzümü yıkarken ellerimi titretti, ağzımda ağrı başladı. Yemek falan yiyemedim. Doktora gittim. Doktorda sağlam dişimi çekti. Dişimi niye çektin dedim. Sağlam dişim benim çenem ağrıyor dedim. Ondan sonra üniversite hastanesine gittim. Orada da o ilacı yazdılar. O ilacı 3 sene kullandım. Bir sene oluyor bu ilacı kestiler. Ona benzeyen bir ilaç yazıyorlar, bu da ağrılarımı durdurmuyor. Uyuşturucu etkisi olduğu için ilacın satışı yasaklanmış. O ilaç bana iyi geliyordu, 2-3 gün uyuşturuyordu. Bu ona benzeyen ilaçtan 2 tane içiyorum yine fayda etmiyor. Ağrısından duramıyorum. Bu duruma bir el atsınlar bu ilacı versinler ya da başka bir çare bulsunlar. Allah rızası için ben çok dardayım. Kızıma televizyonda bir çocuk hastaymış sanatçı onun için ağladı o çocuğun ilacını buldular dedim. Benim de ilacımı bulsunlar” dedi.

Öte yandan söz konusu ilacın yeşil reçete ile satıldığı, hastanın raporu ve yeşil reçetesiyle bu ilacı eczanelerimizden temin edebildiği öğrenildi.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
haberin sonunda bomba var zaten . sgk ilaci karsiliyor sadece doktora gidip yesil recete yazdircak olaya bak kadin bosu bosuna haber yaptormis oldu
Aynı hastalığı yaşıyorum yaşamayan bilemez kafamı duvarlara vurasım geliyor ağlayarak geçirdiğim günler çok zor
Prof.dr.Kaya kılıç İstanbul da tavsiye ederim.
Hani tıpta dünya lideri oluyorduk,yanlış teşhisten kadını düşürdükleri duruma bakın,bizi kıskanan avrupada herhangi bi doktor böyle bi hata yapsa diplomasını yırtarlar,dünyanın tazminatını öder,hatta hapse bile atarlar,ama burda bikaç kişinin daha hayatını kakrartsın diye terfi ettirirler,liyakat yokki varsa partiden bi tanıdığın en güzel yerdesin,işi bilip bilmemen hiç önemli diil,adalet yokki düzen düzgün olsun..!!
Geri Dön