HABER

TSK hem Irak hem Suriye sınırında: Aralarında neredeyse 1000 km var!

Irak sınırında tanklarla gövde gösterisi yapan Türkiye, aynı saatlerde Suriye sınırına askeri yığınak yapmaya devam etti. Birinci Ordu birliklerinden çok sayıda tank, zırhlı araç ve top Hatay ve Kilis'e gönderildi. Askeri hareketliliğin yaşandığı noktalar arasında neredeyse 1000 kilometre var. Ankara, Kuzey Irak'taki referandumun yapılmasını istemiyor. Aynı zamanda konuşulan bir diğer senaryo ise, YPG'nin kontrolündeki Afrin'e bir askeri müdahale.

Türkiye'nin iki sınırında birden, yaklaşık 1000 kilometreyi bulan bir mesafede daha önce eşine rastlanmamış bir askeri hareketlilik var. Mesut Barzani'nin bağımsızlık referandumu kararı almasıyla Irak sınırında dev bir askeri tatbikat icra ediliyor. Namluların Kuzey Irak'a çevrildiği habur'daki tatbikatta, tanklar sahne alıyor.

SINIR KAPISINDA GÜN BOYU MANEVRA

Şırnak'ın Silopi ilçesindeki sınır kapısında gün boyu manevra yapılırken, zırhlı araçlarla bölgeye asker sevkiyatı gerçekleşiyor. Ayrıca, iş makineleriyle mevzi kazılıyor.

Aynı saatlerde sınırın batısında ise sınıra askeri yığınak yapılıyor. Geçen hafta ilan edilen anlaşmayla İdlib'e 500 gözlemci asker gönderecek Türkiye, Suriye sınırına asker ve zırhlı araç gönderiyor. Birinci Ordu birliklerinden sınıra çok sayıda tank, zırhlı araç ve top sevk edildi.

ASKERİ ARAÇLAR, SABAH SAATLERİNDE KENTE ULAŞTI

Son sevkiyat haberi, bu Sabah Kilis'ten geldi. Bazı illerden gönderilen askeri araçlar, sabah saatlerinde kente ulaştı. Konvoyda sekiz obüs yüklü tır ile zırhlı personel taşıyıcı araçların olduğu gözlendi.

Suriye sınırındaki asıl büyük hareketlilik Hatay'da. 10 araçlık askeri konvoy, Halep'in karşısında yer alan Reyhanlı ilçesine dün vardı. Konvoyda bir iş makinesi de bulunuyor.

Kırklareli Lüleburgaz'dan trenle nakledilen zırhlı araçlar da, dün İskenderun'a ulaştı. 30 vagona yüklenip gönderilen askeri araçlar, Reyhanlı ve Yayladağı'na konuşlandırılacak.

Anadolu Ajansı, ayrıca İskenderun limanına bir askeri geminin giriş yaptığını bildiriyor.

Irak'tan Akdeniz'e kadar olan terör koridorunu Fırat Kalkanı Harekâtı ile kesen Ankara, Rusya ve İran'la yaptığı anlaşmayla İdlib'e asker göndererek Suriye'de çok kritik bir adım atmış olacak.

Türkiye'nin ayrıca terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG kontrolündeki Afrin'e de bir askeri müdahale ihtimali bulunuyor.

Terörle mücadele için bölgede bulunan birliklerden tatbikat alanına gelenler arasında tank, top, çok namlulu füze ve zıhlı araçların bulunuyor. Birlik, sınırın Irak tarafındaki Hayırsız Dağları'na doğru konuşlandı. Birliğin içinde bulunan tank, top ve füzelerin namluları da bu bölgeye çevrildi. Askeri araçlar arazide manevra yaparken, herhangi bir atış yapmadı. Arazide, bir de askeri çadır kuruldu.

Tatbikatla ilgili Genelkurmay Başkanlığından şu açıklama geldi;

”Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde Silopi/Habur bölgesinde bir tatbikat başlatılmıştır. Bu tatbikatla eş zamanlı olarak terörle mücadele kapsamında sınır bölgesinde operasyonların icrasına devam edilmektedir.”

Geri Dön