HABER

TTK kimsenin soyunu sopunu araştırmamakta

ANKARA (AA)- Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, kurumun kimsenin soyuna yönelik bir araştırma yapmadığını, aşiretlerle ilgili araştırmanın bizzat kendisi tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

Halaçoğlu, bazı bugün basın organlarında çıkan haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

"Türk, Türk Çıktı" ve "Aşiret araştırmamızı internete yükledik" şeklindeki beyanların kendisine ait olmadığını ifade eden Halaçoğlu, iki muhabir ile yaptığı görüşmelerde,

"aşiret araştırması ve bunun kaynaklarının, ayrıca daha önceden gazetelerde çarpıtılmış olarak verilen ve asıl hedefinden saptırılan konuların değerlendirildiğini" belirtti. Halaçoğlu, şunları kaydetti:

"Türk Tarih Kurumu, kimsenin soyunu sopunu araştırmamaktadır. Aşiretlerle ilgili araştırma bizzat şahsım tarafından yürütülmekte olup, kaynakları 1476-1600 yıllarına ait olan Osmanlı Arşivindeki Tahrir Defterleridir. Ayrıca bu defterlerde şehirler, mahalleler, köyler ve cemaatler kayıtlıdır. Her bir yerleşim alanındaki müslim ve gayrimüslim nüfus, bunların baba adlarıyla birlikte isimleri, bekar kimseler, dullar, gözleri görmeyenler, malul adı altında özürlüler, piri fani olarak çok yaşlılar, üretilen mallar ve verdikleri vergiler, hayvanları ve diğer tüm bilgiler bulunmaktadır. Bu kaynaklara göre, yaptığımız çalışmalar tamamlanınca yayımlanacaktır. Çalışma henüz tamamlanmamış ve bu bilgiler internete konmamıştır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön