Tunus'ta Selefi örgüt yasaklandı

Tunus, iki laik siyasetçinin öldürülmesinden sorumlu tuttuğu Ensar el-Şeriat adlı Selefi grubunu "terör örgütü" ilan etti.

Tunus'ta Selefi örgüt yasaklandı

Başbakan Ali Larayedh, Şükrü Belayid ve Muhammed Brahmi'nin suikastlarının ardında grubun olduğuna dair ellerinde kanıtların bulunduğunu açıkladı.

Başbakan "Gruba üye olan herkes adli sonuçlarına katlanmak zorunda." dedi.

2011 devriminin ardından ortaya çıkan grup, Tunus genelinde Şeriat kanunlarının uygulanmasını istiyor.

Larayedh ayrıca, grubun Tunus ordusunca Cezayin sınırı boyunca yakalamaya çalıştığı cihat yanlısı bir başka örgütü de desteklediğini söyledi.

Sekiz askerin el-Kaide'yle bağlantısı olduğundan şüphelenilen kişilerce geçen ay pusuya düşürülüp öldürülmesinin ardından Tunus ordusu bölgede operasyon başlatmıştı.

Başbakan "Ensar grubunun Şükrü Belayid ve Muhammed Brahmi'nin suikastlarından ve Chaambi Dağı'ndaki saldırıdan sorumlu olduklarına işaret eden kanıtlar elimize ulaştı." dedi.

Tunus'un başkenti Tunus'taki ABD Büyükelçiliği'ne 2012 yılının Eylül ayında düzenlenen saldırıyla bağlantısı olduğu şüphesiyle hakkında tutuklama emri çıkarılan Ebu İyad olarak bilinen Ensar grubunun lideri Seyfullah bin Hüseyin gizleniyor. Saldırıda dört kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Maalesef Araplar bir türlü birleşemedi, çünkü kabileciliğe çok önem veriyorlar. ellerinden gelse her kabile bir devlet kuracak. çok cahiller Peygamber bile hizaya getirirken ne zorluklar yaşamış. Arap; Çingenenin bir tık yukarısıdır. ve Düşünün Peygamberimizin ne zorluklar çektiğini hayal edin affedersiniz ama bunları bir yapmak insan formatına sokmak için Hz.Muhammed yıllarca didinmiştir. Buna rağmen bu akılsız arap sürüsü hala bir millet olup onlarca devlet şeklinde yaşayan, kimi sefilken kimi şatafat içinde yaşayan bir millettir.
Diğer Haberler