HABER

Türk bayrağının anlamını nedir? Türk bayrağının önemi nedir? Türk bayrağının hikayesi nedir? Türk bayrağı ne anlama geliyor?

19 Mayıs'ta tüm ülke kırımızı-beyaz al bayraklarla döşendi. İstanbul Kadıköy'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında pek çok etkinlik düzenlendi. Ata'ya Saygı Gençlik Dalışı düzenlenen festivalde dalgıçlar, İngiliz ressam Ned Pamphilon'un Atatürk'ün mavi gözlerini ön plana çıkararak çizdiği 'Atatürk'ün Gözleri' tablosunun kopyası ile Türk Bayrağı'nı denizde açtı. Vatandaşlar, Türk bayrağının anlamını ve tarihini araştırıyor. İşte merak edilen detaylar!

Türk bayrağının anlamını nedir? Türk bayrağının önemi nedir? Türk bayrağının hikayesi nedir? Türk bayrağı ne anlama geliyor?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kadıköy'de ve yurdun pek çok yerinde coşkuyla kutlandı. En önemli yapılan etkinliklerden biri de Muğla'da yapıldı. Muğla'nın Seydikemer ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 103’üncü yıl kutlamalarına özel 103 metre uzunluğunda dev Türk Bayrağı açıldı. Türk bayrağının anlamını ve önemini vatandaşlar büyük bir özveri ile araştırıyor. İşte Türk bayrağına dair merak edilenler...

TÜRK BAYRAĞININ ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?

Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal ve resmi bayrağıdır. Al renkli zemin üzerinde beyaz hilal ve yıldız ile oluşmuş bayrak ilk olarak 1844 yılında Abdülmecit dönemindeki Tanzimat sürecinde kabul edilmiş, Cumhuriyet döneminde 29 Mayıs 1936'da 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağı olarak kanunlaşmıştır. 22 Eylül 1983'te 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçütleri belirlenmiş ve bayrak son hâlini almıştır.

Efsaneye göre bayraktaki al, kan kırmızısıdır ve şehitlerin dökülen kanlarını temsil eder. Gece yarısı bu kanların üzerine yansıyan hilal biçimindeki ay ve bir yıldızla beraber Türk bayrağının görüntüsü oluşur. Bu efsanenin 1389 yılında meydana gelen I. Kosova Muharebesi'nde gerçekleştiği söylenmektedir.

Ayrıca İstiklâl Marşı'nın birinci, ikinci ve onuncu kıtalarında Türk bayrağından bahsedilir.

Türk bayrağının anlamını nedir? Türk bayrağının önemi nedir? Türk bayrağının hikayesi nedir? Türk bayrağı ne anlama geliyor?

TÜRK BAYRAĞININ TARİHİ

Osmanlı İmparatorluğu'ndan önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur. Türk bayrağı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı II. Mesud tarafından Osman Bey'e gönderilen beyaz renkli sancak olarak görülür.

  1. yüzyıldan sonra al bayrak I. Selim dönemindeki Çaldıran Muharebesi'nde ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk bayrağına en yakın şekle ise III. Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Sekiz köşeli yıldız şekil bilimine göre zafer anlamı taşımaktadır. 1844 yılında Abdülmecid dönemindeki Tanzimat sürecinde bayraktaki yıldız beş köşeli şeklini almıştır. Beş köşeli yıldız insanı sembolize etmektedir.

Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde bayrağın şekli kesin bir şekilde tayin edilmiştir. 28 Temmuz 1937 tarihli, 27175 sayılı "Türk Bayrağı Nizamnamesi Kararnamesi" ile de Türk bayrağının kullanılışı düzenlenmiştir.

Türk bayrağının anlamını nedir? Türk bayrağının önemi nedir? Türk bayrağının hikayesi nedir? Türk bayrağı ne anlama geliyor?

TÜRK BAYRAĞININ YAPISI

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun, 25 Ocak 1985 tarih ve 85/9034 numaralı "Türk Bayrağı Tüzüğü" kararının 4. maddesinde, bayrağın boyutları belirlenmiştir.

Kanuna göre, Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara, kürsülere örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler