HABER

“Türk dostlarımı mantığa davet ediyorum”

Fransa Ulusal Meclisi, “Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen yasa tarafından tanınan soykırımların varlığının inkarının cezalandırılması” yasa teklifi kabul edildi.

“Türk dostlarımı mantığa davet ediyorum”

PARİS (ANKA)-“Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen yasa tarafından tanınan soykırımların varlığının inkarının cezalandırılması” teklifi veren iktidar partisi Halk Harekat Birliği'nin (UMP) milletvekili Valeri Boyer, bu yasa teklifinin herhangi bir devlete karşı, Türkiye’ye karşı olmadığını belirterek, “Dost ülke olan Türkiye ile ilişkilerimizi zedelemek değil buradaki amacımız. Burada sadece Fransızların korunması amacı güdülmekte” dedi. Boyer, “Türk dostlarımı burada mantığa ve hoşgörüye davet ediyorum ve farklı şekilde bu yasa teklifinin ve olayların bir yorumunu yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

[

](http://haber.mynet.com/fransada-tarihi-gun-607818-guncel/)

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/fransadaki-turkler-ayakta-turkler-ayakta/9261/235904/sayfa/1/)

Fransa Ulusal Meclisi, “Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen yasa tarafından tanınan soykırımların varlığının inkarının cezalandırılması” yasa teklifini görüşmeye, teklifi veren iktidar partisi UMP milletvekili Valeri Boyer’in konuşmasıyla başladı.

-"İNKAR YASASI SARKOZY’NİN TAAHHÜDÜNÜN SONUCU"-

Valeri Boyer, söz konusu yasa tasarısının Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Ermenistan ziyaretinde vermiş olduğu bir taahhüdün sonucu olduğuna dikkat çekerek, “Bu yasa teklifinde aslında bir AB çerçeve kararının Fransa iç hukukuna aktarılmasını sağlayan bir yasa teklifi asgari bir ceza öngörüyor bir ila üç yıl hapis cezası öngörülmekte” dedi.

Bu yasa teklifinin AB kanunlarından esinlenmiş bir kanun olduğunu söyleyen Boyer, “Bu bir toplumsal hafıza kanunu değil bazıları beklide bunu bu şekilde sunmak istiyor. Sadece bu kanunun amacı bizim topraklarımızda Fransa topraklarında bizim daha önce tanımış olduğumuz soykırımı inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören bir yasa teklifidir. Herhangi bir devlete karşı, Türkiye’ye karşı öngörülen bir yasa teklifi değildir” şeklinde konuştu.

-“FRANSA’YA YÖNELİK BASKI VE TEHDİTLER VAR”-

Valeri Boyer, bugün Fransa’ya yönelik birtakım devletlerin baskılar ve tehditlerin olduğunu vurgulayarak, “Bunlardan bir şaşkınlık yaşadık. Bu tür tepkiler Fransa’nın egemenliğine saygı göstermeyen Fransa’nın iç işlerine karışan tepkiler. Bir takım diplomatik ya da ekonomik cezalar dile getiriliyor Oysa ki her hangi bir devletin tehdidi altında Fransa topraklarında insan haklarının korunmasının önüne geçilemez. Dost ülke olan Türkiye ile ilişkilerimizi zedelemek değil buradaki amacımız. Burada sadece Fransızların korunması amacı güdülmekte” sözlerini kaydetti.

-“TÜRKİYE İLE TİCARİ İLİŞKİLERİN ZEDELENMESİ AMAÇLANMADI”-

Milletvekillerine bu yasa teklifine onay verme çağrısı yapan Boyer, "Türkiye ile olan ticari ilişkilerimizin zedelenmesi kesinlikle burada amaç olarak güdülmemiştir. Fransa ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerimiz son yıllarda çok arttı. Fransa’ya ilişkin olarak yabancı devletlerin getirmiş olduğu tehditlerin uygulanmayacağını düşünüyorum. Çünkü Türk dostlarımı burada mantığa ve hoşgörüye davet ediyorum ve farklı şekilde bu yasa teklifinin ve olayların bir yorumunu yapmaya davet ediyorum” dedi.

-“ERMENİSTAN İLE DOSTUN ÖTESİNDE BAĞLARIMIZ VAR”-

Fransa’nın Ermenistan ile dostun ötesinde bağlarının olduğunu vurgulayan Valeri Boyer, Fransa vatandaşlarının büyük bir kısmının Ermeni kökenli olduğunu belirterek, “Bu vatandaşlarımız Fransa’da kendi ülkelerinde büyük bir huzur içinde yaşamak istiyorlar” şeklinde konuştu.

Anıtlar ve Anma törenlerinde bir takım inkarcı olayların yaşadığını ifade eden Boyer, sosyal medya organlarında “Ermeni soykırımı madurlarına” ilişkin olarak çok olumsuz şeyler yazıldığını savundu.

Boyer, “Bazı kişiler 1915 olaylarını inkar ederek aslında bir suç işlemekteler ve bunlar şimdiye kadar cezasız kaldı. Oysa ki 1915 yılında o zamanki Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Ermeni topluluğunun üçte ikisi ya tehcir edilmişti ya da katliama uğramıştı.Bir insan hakları üyesi olarak bu yolda bir adım atalım diyorum” sözlerine ekledi.

-ADALET BAKANI BAŞKA İŞİ OLDUĞU İÇİN PARLAMENTOYA GELMEDİ-

Bu arada Boyer'den sonra kürsüye gelen Fransız Hükümeti yetkilisi adalet bakanınının cumhurbaşkanı Sarkozy ile birlikte uyuşturucuyla mücadele toplantısına katıldığı için parlamentoya gelemediğini bildirdi ve tasarı üzerindeki görüşlerini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 272 yorum
boykot edilecek mallar:Benzin: Total, Elf Supermarket: Carrefour, Gima, Dia Endi, ChampionSA Insaat: Ondulin Avrasya (Onduline -Bituline-Isoline), Lafarge, Chryso, Weber Markem Seyahat: Air France, Club Med, Fransa'da tatil, Fransiz Kultur Merkezi Tiras Bicagi: BIC Cakmak: BIC, Cartier Kirtasiye: BIC, Sheaffer Yogurt: Danone, Yoplait Sise Suyu: Perrier, Danone, Evian Mutfak ve diger ev esyalar: Tefal Oto Lastigi: Michelin, Uniroyal, Recamic Oto Yedek Parca: Valeo Otomobil: Renault, Peugeot, Citroen Spor Ekipmani: Le coq sportif MotosIklet, BisIklet: Peugeot
Şimdi bu karaktersizler dedi diye biz bu yasayı kabul mu etmiş sayılıyoruz. Peki biz Avrupalımıyız, Avrupalı isek neden AB'de değiliz. Bunlar kim oluyorda Amerikası ayrı Fransası ayrı bizim lehimize karar alma hakkını bunlara kim veriyor. Ama adamların haklı olduğu bir konu var gülmeyin haklılar Bir tane ermeni öldürüldü diye hepimiz Ermeniyiz diye sokaklara dökülürsek olacağı bu adamlar bizi Ermenistanın ilçesi zannetmeye başladılar. geçenlerde yayınlamıştım Ermeni Terör örgütünün öldürdüğü diplomatları. Ne çabuk unuttunuz değil mi BİZİM DEDELERİMİZ FATİH SÜLEYMAN olduğu sürece daha çok .....
tamam marekika kızderelileri,fransa cezairlileri, almanlar yahudileri, rumlar türkleri, sırplar boşnakları katletti, hadi onlar içinde cıkarın yasa ... ben tek bişey anladım harbiden bu ülkenin bu ülkeden baska dostu yok yok.. yok
Türk ün kendini Türk bilenden başka dostu yok..
Geri Dön