HABER

"Türkiye AB için üzerine düşeni yaptı"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilgili üzerine düşen görevleri yaptığını söyledi.

"Türkiye AB için üzerine düşeni yaptı"

Bakan Gül NTV'nin sorularını cevapladı. Gül, 6 Ekim'de açıklanacak Avrupa Komisyonu raporunda olumsuz bir karar çıkmasını beklemediğini belirtti. Gül, "Bizi kandırılmış duygusuna sevk edecek bir kararın sonuçlarını AB liderleri de biliyor. Böyle bir davranış görürsek, biz de ona göre davranışımızı belirleriz" dedi.

Dışişleri Bakanı, Avrupa'nın çoğulcu olduğunu ve farklı düşünceler olduğunu ifade ederek, "Ancak siyasi bir karar düzeyinde olanlar, buna göre karar vereceklerdir. Neticede siyasi bir karar çıkacaktır, bu Türkiye'nin Avrupa'ya katacağı siyasi güç, kültürel zenginliklere göre alınacak bir karardır. Buna karşı olanlar da olabilir. Türkiye'nin katılımı medeniyetler çatışmasını önleyecek bir karar olacaktır" diye konuştu.

Gül, bugüne kadar konuştuğu bütün liderlerin Türkiye'nin Avrupa'ya katacağı zenginlikten bahsettiğini hatırlatarak, Türkiye'nin hiç bir konuda taviz vermediğini kaydetti.

Gül, "Yapılanlar bizim halkımız içindir. Diyelim ki olumsuz bir karar çıktı, yapılanları geri mi alacağız? Bunların hiç biri olmayacak, tam tersine devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön