HABER

"Türkiye, AB'nin elini kolunu bağladı"

KOPENHAG (İHA) - Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox, Türkiye ile ilgili alınan kararın kimseyi hayal kırıklığına uğratmaması gerektiğini söyledi.

Cox düzenlediği basın toplantısında Türkiye hükümetine çok büyük bir fırsat sunulduğunu belirterek, "Onlar şartları yerine getirirse biz de şartları yerine getireceğiz. Bu Türkiye için büyük bir fırsattır" dedi. Alınan kararlar kilometre taşı niteliğinde bir karar olduğunu belirten Cox, "Bu sonuçlardan hiç kimse hayal kırıklığına uğramamalı. Bu hayal kırıklığı oluşturacak bir karar değil" diye konuştu.

Cox, alınan kararla aslında Türkiye'nin AB'nin elini bağladığını belirterek, "Alınan karar hem AB, hem Türkiye açısından tarihi bir karardır. Böyle düşünülmesi gerekir" dedi. Kıbrıs için zirvede yoğun çabaların sürdüğüne de dikkat çeken Pat Cox, "Ama tarafların iradeleri konusunda yorum yapamam. İrade olursa Kıbrıs meselesi çözülür. Uzlaşma sağlanmış bir Kıbrıs'ı AB'de görmek istiyoruz. 2003 Nisan'da Atina'da yapılacak zirvede Kıbrıs'ın bir bütün olarak, uzlaşmış bir Kıbrıs bekliyoruz" diye konuştu.
Cox, eski DEP milletvekili Leyla Zana ile ilgili bir soruya da, "Zana ile ilgili davanın yeniden görülmesini ve gözden geçirilmesini istiyoruz" karşılığını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler