HABER

Türkiye, Brüksel’de masaya yatırılıyor

Türkiye-AB Karma Parlamentosu Komisyonu’nun 67’nci toplantısı, 28-29 Kasım günlerinde Brüksel’de yapılacak.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek’in Ankara ziyaretinin hemen ardından Türkiye-AB Karma Parlamentosu Komisyonu’nun 67’nci toplantısı, 28-29 Kasım günlerinde Brüksel’de yapılacak. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de katılacağı toplantıda uzun tutukluluklar, yeni anayasa, vicdani ret, KCK tutuklamaları ve Dersim konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Eş Başkanlarının AKP’li Afif Demirkıran ve Fransız Yeşil Helene Flautre’nın yapacağı oturumlar sırasında Bakanlar Bağış ve Ergin’in Komisyon üyelerine hitap edecekleri bildirildi.

Komisyon toplantısı sırasında, Türkiye’deki demokratikleşme ve insan hakları alanlarındaki gelişmeler ele alınacak. Bu çerçevede Türkiye’nin gündemini işgal eden konular da görüşülecek. Komisyon’un AB tarafının, yeni ve demokratik anayasa gerekliliğini vurgulayacağı toplantıda ifade özgürlüğü, yargı, uzun tutukluluklar, vicdani ret gibi konular da üzerinde durulacak.

Bu arada, AB tarafının KCK tutuklamalarına da değinmesi kesin gözüyle bakıldığı oturumlarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dersim konusunda özür dilemesine destek verirken gerek bu konuda, gerekse Kürtler ve Aleviler ile ilgili beklentilerini de diye getirmesi bekleniyor.

Karma Parlamentosu Komisyonu’nun 66’ncı toplantısı, geçen Şubat ayında Bakanlar Bağış ve Ergin’in de katılımıyla Antakya’da gerçekleşmişti.(ANKA)

Geri Dön