HABER

Türkiye, karın pençesinde

Yurdun büyük bir bölümünde etkili olan kötü hava şartları ve kar hayatı felç etti. Kardan en büyük zararı gören ise yine İstanbul oldu.

Türkiye, karın pençesinde

İstanbul'da devam eden yoğun kar yağışı ve tipi, kentte ulaşımı olumsuz yönde etkiliyor. Uyarıları dikkate alan sürücülerin çoğu zincir takarak yollara çıkarken, tipi nedeniyle çok sayıda araç mahsur kaldı. Yoğun yağış nedeniyle E-5 karayolu, Beylikdüzü'nden itibaren Trakya istikametine doğru trafiğe kapatıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu ve Mahmutbey gişeleri trafiğe kapatıldı.

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle trafolarda arızalar oluşurken, kentin yüzde 11'inde elektrikler kesildi. Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve Anonim Şirketi (BEDAŞ) Genel Müdür Vekili Yunus Bekircan yaptığı açıklamada, "Enerji üretim hatlarından sağlıklı enerji aldığımız için, Ocak ayında meydana gelen kar yağışında yaşanan büyük çaplı elektrik arızaları olmadı. Enerji hatlarından sağlıklı enerji alıyoruz ve şehrin büyük bir kısmına elektrik verebiliyoruz. Şehrin bazı bölgelerinde lokal olarak meydana gelen arızalar nedeniyle yüzde 11'lik bir kısma elektrik veremiyoruz" dedi.

İstanbul'u etkisi altına alan şiddetli kar yağışı, hava trafiğini de felç etti. Uçuşları geciken ve iptal olan yolcular, havayolu şirketlerinin ofisleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri, kötü hava şartları nedeniyle Atatürk Havalimanı'ndaki uçuşlarını gece 00.00'a kadar iptal ettiklerini açıkladı. Ünlü sanatçı Müslüm Gürses de kar mağduru oldu. Sanatçı, eşi Muhterem Nur ve şarkıcı Yunus Bülbül ile birlikte konser için Almanya Köln'e gitmek üzere geldiği havaalanında saatlerce bekledi.

Kar ve fırtına İstanbul'da hafta sonu yapılacak olan basketbol, voleybol ve hentbol müsabakaları ile amatör futbol müsabakalarında ertelenmesine neden oldu. Basketbol, voleybol, hentbol ve amatör futbol müsabakalarının ertelendiği, 1. Süper Lig, Türkiye 2. Futbol Ligi A ve B Kategorileri ile Türkiye 3. Futbol Ligi futbol müsabakalarının oynanabileceği açıklandı.

KARADENİZ AÇIKLARINDA GEMİ BATTI İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO), yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle Yenikapı-Yalova, Yenikapı-Bandırma feribot seferleri ile Kartal-Yalova deniz otobüsü seferleri iptal edildi. Kötü hava koşulları nedeniyle İstanbul ve Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapandı. Karaköy-Haydarpaşa-Kadıköy, Kadıköy-Eminönü, Kadıköy-Beşiktaş, Bostancı-Beşiktaş ve Bostancı-Adalar seferleri yapılamadı. Karadeniz Kilyos açıklarında Kamboçya bandıralı bir kuru yük gemisinin battı. Şiddetli kar yağışı ve fırtına nedeniyle battığı öğrenilen 139 metre boyunda "Hera" isimli 21 personelli gemiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. İstanbul Boğazı'nda etkili olan fırtına nedeniyle sürüklenerek karaya oturan Rusya ve Kuzey Kore bandıralı 2 kuru yük gemisinde mahsur kalan 11 denizci ise kurtarıldı.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü ekiplerinin yaklaşık 45 dakika süren çalışmaları sonucu kurtarılan denizcilerin, özel ambulanslarla tedavi edilmek amacıyla çevre hastanelere kaldırıldı.

Çanakkale Boğazı'nda kaza yapan Sn Wincent bayraklı gemi ise sabah saatlerinde battı. Biga'ya bağlı Karabiga Beldesi'nde kurulu bulunan İÇDAŞ Demir Çelik Fabrikası'na yük boşaltmak için gelen Liberya bayraklı 27 bin grostonluk "Solar Europa" isimli yük gemisi, yoğun kar ve fırtına sebebiyle 2 bin 484 grostonluk Sn Wincent bayraklı "Mare "isimli yük gemisiyle çarpıştı. Kazada zarar gören "Mare" isimli gemideki 10 mürettebat kurtarılırken, 1 kişi ise kayboldu. "Mare" isimli gemi bu sabah aşırı fırtınaya dayanamayarak battı.

İSTANBUL'DA KAR KAZALARA YOLAÇTI İstanbul Valisi Muammer Güler, 3 bin emniyet görevlisi ile trafik hizmeti yaptıklarını belirterek, "Bunlara 100 jandarma timi katkıda bulunmuştur. Dışarıda kalan 30 kişi Eyüp'teki Akşemseddin Spor Kompleksi'nde, 41 kişi de sosyal hizmetlere ait tesislerde barındırılmaktadır" dedi.

Vali Güler, sabah saatlerinden itibaren İstanbul'da 436 maddi hasarlı, 7 yaramalı trafik kazası meydana geldiğini, 3 bin 360 sürücüye zincirsiz araç kullanmaktan cezai işlem yapıldığını söyledi. Vatandaşlardan çok önemli olmadığı sürece özel araçlarıyla yola çıkmamalarını isteyen Güler, araçlarda zincir bulunup bulunmadığının yine kontrol edileceğini ve kurallara uymayan sürücüler hakkında cezai işlem uygulanarak, trafikten men edilmelerinin sağlanacağını kaydetti.

Ankara'da ise etkisini gösteren olumsuz hava koşulları birçok uçak seferinin iptal olmasına neden oldu. Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş ve kalkışlarda aksamalar yaşandı. Doğu ve Güneydoğu illerine yapılması planlanan uçuşların büyük çoğunluğu iptal edildi.

Erzurum'da etkisini gösteren yoğun tipi, Erzurum - Bingöl Karayolu'nu ulaşıma kapattı. Sabah saatlerinden itibaren başlayan yoğun tipi görüş mesafesini sıfıra düşürdü. Şehrin çıkış noktasından itibaren trafik ekipleri araçların geçmesine izin vermezken, karayolları da yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

İzmir'de dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle 12 ilçede 142 köy yolu ulaşıma kapandı. İstanbul'da süren yoğun kar yağışı yüzünden Atatürk Havalimanı'na uçuşların saat 14.45'e kadar durdurulmasının ardından, Türkiye'ye dış bağlantılı uçak seferleri İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na yönlendirildi.

ULUDAĞ'DA KAR KALINDIĞI 3.5 METRE Bursa'da, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin düzenlediği Artroplasti Kış Toplantısı için geldiği Uludağ'da mahsur kaldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Akdağ, Uludağ yolunun kapalı olmasından dolayı Bursa'ya dönemedi. Akdağ'ın bugünü, yoğun sisten dolayı yol açma çalışmalarının yapılamadığı Uludağ'da geçireceği bildirildi.

Sisten dolayı görüş mesafesinin 3 metreye kadar düştüğü Uludağ'da kar kalınlığı 3.5 metreye ulaştı. Kar sebebiyle Bursa'nın bütün şehirlerle irtibatı kesildi. Bursa-İzmir, Karacabey-Bandırma, Bursa-Yalova, Orhangazi-Yalova yolları tamamen, Bursa-Ankara yolu ise kısmen kapandı. Dün gece saat 11.00'den itibaren Bursa Otogarı'ndan hiç bir otobüsün yola çıkmasına izin verilmezken, terminalde mahsur kalan vatandaşlar perişan oldu. Şehir merkezinde kar kalınlığı yarım metreyi aşarken, kar kütlelerine dayanamayan çok sayıda ağaç devrildi. Okulların iki gündür tatil olduğu şehirde fırınlar sabah saatlerinde bakkal ve marketlere ekmek servisi yapamazken, işlerine gitmek isteyen binlerce insan yollarda perişan oldu. İşçilerin büyük kısmının çalıştıkları fabrikalara gidememesi sebebiyle şehirdeki bazı fabrikalarda üretim yapılamadı. Bursa'da etkili olan kar yağışı Bursaray seferlerinin aksamasına yol açarken, raylardaki makaslar buz tuttu. Bursa'da 596 köy yolunun tamamı kar nedeniyle ulaşıma kapandı.
Yalova'nın neredeyse çevre illerle olan tüm irtibatını kesilirken, İstanbul'a ulaşımı sağlayan İDO'ya bağlı hızlı feribot ve deniz otobüsleri ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait Topçular-Eskihisar arabalı vapur seferleri yapılamıyor.

Bolu Dağı'nda ise dün geceden bu yana devam eden kar yağışı nedeniyle zincirsiz araç ve TIR'ların geçişine izin verilmezken, yapılan kontroller nedeniyle yaklaşık 5 kilometrelik konvoy oluştu.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde ise kar yağışı nedeniyle 171 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Köy Hizmetleri 11. Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Bayburt'ta 103, Artvin'de 32, Rize'de 7, Trabzon'da 6 ve Gümüşhane'de 23 olmak üzere toplam 232 köy yolu ulaşıma kapandı. Yetkililer, toplam 2 bin 496 kilometrelik köy yolunda yol açma çalışması yapıldığını, söz konusu illerde 2 kar makinesi, 62 greyder, 30 dozer, 70 kamyonla ve 48 ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

KAR EĞİTİMİ DE AKSATIYOR Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Manisa'da eğitime bir gün ara verildi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksek Okulu'nda (MYO) bugün yapılması gereken deneme sınavlarının da iptal edildi.

Kayseri'de şiddetli lodos sebebiyle 60 kişi sobadan çıkan gazdan zehirlendi. Saatte ortalama 80 kilometre hızla esen ve zaman zaman 105 kilometre hıza ulaşan lodos sebebiyle Kayseri'nin çeşitli mahalle ve köylerinden 60 kadar kişi soba zehirlenmesi şikayeti ile Kayseri Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Zehirlenme şikayeti ile başvuran hastaların, hayati tehlikelerinin bulunmadığı kaydedildi.

Kastamonu ve ilçelerindeki ilk ve orta öğretim kurumları, yoğun kar nedeniyle il Hıfzısıhha Kurulu kararıyla tatil edildi. Dün gece yarısı başlayan yoğun kar yağışı, il genelindeki yaklaşık 900 köy yolunun da ulaşıma kapanmasına neden oldu.

Tüm yurtta etkisini gösteren soğuk ve kar yağışı Afyon'da da hayatı olumsuz yönde etkiledi. Kar yağışı nedeniyle Afyon'da okullar yarım gün tatil edildi.

Şehir merkezinde sabaha karşı başlayan yoğun kar yağışı ve tipi, şehiriçi ve şehirlerarası karayollarında aksamalara sebep oldu. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Afyon'da okullar yarım gün tatil edildi.

Öte yandan Adana'da sabah saatlerinde şiddetini artıran sağanak yağmur nedeniyle su baskınları yaşanırken, birçok araç yolda kaldı. Adana'da gece başlayan ve öğle saatlerine kadar devam eden sağanak yağmur, şehrin bir çok bölgesinde su baskınına sebep oldu. Zemin katta bulunan bazı evleri su basarken, bazı araçlar cadde ve sokaklardaki su birikintisi yüzünden yolda kaldı. Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Serinevler semtinde bulunan Tahsilli İlköğretim Okulu'nun bahçe ve etrafındaki sokaklarda da su birikintileri oluştu. Su baskını nedeniyle okul tatil edilerek öğrenciler evlerine gönderildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler