HABER

'Türkiye krizin yatışmasında rol oynayabilir'

BERLİN (İHA) - Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ilk olarak bir Danimarka gazetesinde yayınlanan ve Hz Muhammed ve İslam dünyasına hakaret içeren karikatürlerin yarattığı krizin son bulmasında Türkiye'nin anahtar bir rol oynayabileceğini söyledi.

Almanya'nın Başkenti Berlin'de yabancı gazeteciler için bir basın toplantısı düzenleyen Steinmeier, Almanya'daki Müslüman örgütlerinin de krizi yumuşatıcı açıklamalar yapmalarını olumlu bulduğunu ifade etti. Toplantıda Arap ülkelerinden örnekler de sunan Steinmeier, Hz. Muhammed karikatürlerinden kaynaklanan rahatsızlığın anlayışla karşılanması gerektiğine de dikkat çekti.

Bu krizin bertaraf edilmesinde Türkiye'nin diğer İslam ülkelerine yaklaşımının daha inandırıcı olacağından yola çıktığını vurgulayan Steinmeier, "Türk meslektaşımla konuşmalarımdan edindiğim sonuca dayanarak Türkiye'nin bu işin bilincinde olduğunu söyleyebilirim. Danimarka Başbakanı Rasmussen, Türkiye'nin bu alanda yapıcı bir rol oynayabileceğini açıkladı.

Ben bununla bağlantılı olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le görüştüm. Türkiye, karikatür krizinin yatışmasında ve çözüme gidilmesinde yapıcı bir rol oynayabilir. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Erdoğan'ın krizle bağlantılı ortak bir deklarasyon yayınladıklarını okudum. Bu deklarasyondaki görüşler benim bakış açımla doğru orantılı" dedi. İslam alemindeki tepkileri anlayışla karşıladığının altını çizen Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, bu anlayışın şiddeti onaylama anlamına gelmediğini de ifade etti.

Steinmeier Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki fikrinin sorulması üzerine de, "Buna yanıtım Kopenhag Zirvesi'nde verilenden farklı değil. Kopenhag'da hatırlanacağı gibi değişik görüşleri içeren uzun tartışmalar olmuştu. Tarihi açıdan bakıldığında AB sınırı nerede bitiyor? Ayrıca dini ya da kültürel sınır var mı? Bu sorular, Türkiye'nin lehine bir yanıt buldu ve Türkiye'nin AB ile müzakere süreci başlatıldı. Şimdilik bu noktada bulunuyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin gelişmelerin anahtarı Türkiye'nin elinde. Bu alanda meslektaşım Gül'le de çok kez konuştuk ve hemfikir olduk. AB müzakereleri gidişatının ellerinde olduğunu Türkler de biliyorlar" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler