HABER

"Türkiye savaşa sürükleniyor"

ANKARA (İHA) - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Irak'la ilgili olayların gelişimine bakıldığında, ortada bir uluslararası meşruiyet temeli oluşmadan, Türkiye'nin bir askeri harekata sürüklendiğini ve hükümetin de bu sürüklenişi kabul ederek, katkı vermeye başladığının görüldüğünü ifade etti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM'deki grubunda yaptığı konuşmada, "Türkiye üslerin incelenmesine izin vererek, Irak askeri harekatının parçası olma kararını fiilen almıştır" dedi. Türkiye'nin çok kritik, çok önemli bir döneme girdiğini ifade eden Baykal, geçen haftalarda 'Hükümet'in anlayışının, iş tutma tarzının, politikalarının' ortaya çıkmaya başladığını belirtti.

Baykal, Türkiye'nin özellikle dış politikada bugüne kadar uluslararası hukuku temel aldığını, bundan sonra da alması gerektiğini bildirerek, "Türkiye korsan bir devlet değildir. Komşularıyla iyi ilişkileri önemseyen bunun gereklerini yerine getiren sorumlu bir devlettir" dedi.

Türkiye'den sadece bir somut işbirliği talebi yapıldığını kaydeden Baykal, Türk tarafının da beklenen bu katkıyı verip vermemeyi tartıştığını söyledi. Baykal, bu katkıları vermenin derin anlamları olduğunu ifade ettiği konuşmasında, şu ifadelere yer verdi:

"Bir aşamada katkı vermeye başladığınızda hiç öngöremeyeceğiniz bir büyük sorumluluğun altına girmeye başlarsınız. O büyük sorumluluğun çok büyük tehlikeleri ortaya çıkmaya başlar. Bütün bunların değerlendirmesinin güven verici şekilde yapıldığı umudunu paylaşamıyorum"

BÜYÜK VAAT ETTİLER, HİÇBİR ŞEY VEREMEYECEKLERİ ORTAYA ÇIKTI" CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliğini savunurken, bunun kişiye özel bir düzenleme olmadığına işaret etti. Baykal hükümeti de eleştirerek, "Kısa sürede itibar erozyonu yaşadılar; çünkü hiçbir şey yapamayacakları ortaya çıktı" dedi.

Baykal, partisinin TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği ile ilgili olarak, "Önemli bir düzenleme yaptık. Hiç kuşku duymuyorum. Bu düzenleme kişiye özgü düzenleme değildir. Bir hukuku tasarrufun kişiye özel olup olmadığı, Anayasa koyucunun ya da yasa koyucunun sübjektif niyeti sorgulanarak, 'Kişiye özgüdür, değildir' hükmü verilemez" dedi.

Açıklamalarında ideolojik suçtan mahkum olan bir kişinin ömür boyu bunun cezasına çekemeyeceğini belirten Baykal, "Tayyip Erdoğan'ı Meclis'e getireceğiz" dedi.
Baykal, hükümeti de eleştirdiği konuşmasında, "Seçimden bu yana 1 ay 21 gün oldu. Hükümet kurulalı daha az bir süre. Bu kadar az bir süre içinde bu kadar hızlı bir itibar erozyonu yaşanmamıştır. Niye? Büyük vaat ettiler, hiçbir şey veremeyecekleri ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.
Baykal dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda da aynı görüşte olduklarını ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler