HABER

Türklerden akıllı yatak

İki Türk girişimcinin geliştirmiş olduğu akıllı yatağın kreş ve hastanelerde kullanılması bekleniyor.

Türklerden akıllı yatak

Orman mühendisi iki girişimci Özkan Ocak ve Zeki Candan akıllı yatak geliştirdi. Kreş ve Hastanelerde kullanmak için geliştirdikleri akıllı yatak sıvı ile temas ettiğinde alarm çalarak uyarmaya geçiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi öncülüğünde Mersin’de düzenlenen 2. Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı‘nda finale kalarak üçüncülük ölüne layık görüldü.Mühendis Özkan Ocak, mobilya sektöründe özellikle son dönemlerde konforun ön planda olduğunu vurgulayarak “akıllı” ürünlere aynı zamanda önem verildiğini söylüyor. Meslektaşı Zeki Candan’da aynı fikirde olduğunu belirtiyor.

Ocak, “Ürün, üzerinde yatan çocuk veya yaşlı altını ıslattığında sensör sayesinde alarm çalarak, bakıcıyı ya da bu kişilerin yakınlarını uyarıyor. Bu sayede, yatan kişinin uzun süre ıslak ortamda kalmaması sağlanıyor” diyor. Candan ise “Projeyi üretime geçirmek için şirket kuracağız. Bu konuda önemli mesafe katettik. Patent başvurusunu da yaptık. Projeyi en kısa zamanda hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Satış hedefimizde kreş ve hastaneler var. Ürünü, Avrupa ülkelerine de pazarlayacağız” diye açıklama yaptı. Üstelik yatağın kenarında güç kaynağına bağlı led lambalar bulunuyor. Bu led lambalar elektrik kesintisi durumunda otomatik olarak devreye giriyor. Elektrik yokken yatak ıslandığında led lambalar aydınlatma sağlayarak uyarıda bulunuyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler