HABER

Türkleri ilaçlar öldürüyor

BOLU (İHA) - Avrupa ve gelişmiş ülkelerdeki çocuk ölümlerinin enfeksiyonlardan, Türkiye'de ise ortalığa bırakılan ilaçların çocuklar tarafından içilmesi sonucu meydana geldiği bildirildi.

Uzmanlar açıkta ve çocukların erişebileceği yerlerde ilaç kutularının bırakılmamasını istediler. 10 sene önce aspirinle zehirlenme oranlarının diğer ilaç zehirlenmelerine oranla daha fazla olduğunu belirten yetkililer, 2001 yılı itibariyle aspirinden zehirlenme oranının 10. sıraya gerilediğini belirtiyor.

İlaçtan zehirlenme durumunda çocuklarda kusma, karın ağrısı, dalgınlık, uyuklama gibi belirtiler olabileceğini belirten İzzet Baysal Kadın Doğum Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ahmet Gökalp, "İlaç zehirlenmelerinde vakit kaybetmek oldukça riskli olabilir. Acil olarak evde, 2 yaşından büyük çocuklar, bilinci açık ise kusturulmalıdır ve hemen doktora başvurmak gerekir. Doktora giderken mutlaka yanınızda zehirlenmeye yol açan ilacın kutusu veya prospektüsü olmalı ki böylece ona göre müdahale edilebilsin" dedi.

Türkiye'de çok sık görülen çocukların ilaçtan zehirlenme olaylarının önüne geçebilmek için ebeveynlerin sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini belirten Dr. Ahmet Gökalp, zehirlenmelerin önüne geçmede ebeveynlere çok büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi. Ahmet Gökalp, çocuklara yaşları ölçüsünde eğitim vererek her türlü ilacın ölümlere yol açtığını öğretmek gerektiğini belirtti. Ayrıca ilaç kutularının çocukların erişemeyeceği yerlerde ve kilitli dolaplarda bulundurulmalarını isteyen Gökalp, ilaç alımında mümkün olduğunca çok renkli ve çekici tadı olan ilaçların tercih edilmemesini istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön