KADIN

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanır?

Doğru zaman için sabretmek şart!

Anneler tuvalet eğitiminde sözü ve kontrolü biraz çocuklarına bırakmak zorundalar. Çünkü çocuğun buna hem bedenen hem de fizyolojik olarak hazır olması gerekmektedir. Tuvalet eğitimine başlama durumu her çocukta farklılık gösterebilir. Bir çocuk 2 yaşındayken başlarken bir diğeri 2,5 ve bazı zamanlarda 3 yaşını dahi bekleyebilir. Anneler çocuklarını bu zaman zarfında çok iyi gözlemlemeli ve ona bu durum için fırsat ve zaman tanımalıdırlar.

Tuvalet eğitimi için doğru zamanın olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun altını açtığınızda bezinin 1-2 saatten daha uzun süreyle kuru kaldığını görüyorsanız,
Bezden rahatsız olduğunu ve onu çıkartmak istediğini ifade etmeye başlaması,
Altı kirlendiğinde rahatsız olduğunu dile getiriyorsa,
Tuvaleti geldiğinde çömeliyor ve sıkılmadan oturabiliyorsa tuvalet eğitimine başlamak için çocuğunuzun yeterli kas kontrolünü kazandığını düşünebilirsiniz.
Tuvalet Eğitiminde Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler:
Tuvalet eğitimine başladığınız ilk günlerde alıştırma külotlarından giydirebilirsiniz. Böylelikle hem bez kullanmamış olursunuz hem de bir aksilik olduğunda özellikle de dışarı çıkarken önlemiş olursunuz.

BEBEKLER BU TARİLERE BAYILIYOR!

tuvalet-egitimi 6

Bu konuda çocuğa örnek olmak adına tuvalete giderken “benim çişim geldi ben tuvalete gidiyorum”, diyebilirsiniz.
Çocuğunuza kolay giyinip çıkarılabilen giysiler giydirmelisiniz.
Çocuğunuzun kaslarını sizlerinki gibi düşünmeyin. Tuvalete oturur oturmaz çişini veya kakasını yapamayabilir. Bunun için ona zaman tanıyın. Bir oyuncak verebilir veya ona bir kitaptan bu süre içinde kısa bir hikaye okuyabilirsiniz.
Çocuklar genellikle kaka yaptıktan sonra onu görmek isterler. Ve kendilerine ait bir parça olduğunu düşünüp duruma daha farklı yaklaşabilirler. Bu anlarda soğukkanlı olmalı çocuğa pis o, elleme, kötü kokuyor gibi değil de daha yumuşak bir şekilde ona dokunulmaması gerektiğini ve bu durumun normal olduğunu anlatılmalıdır.

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

/

Özellikle geceleri yatmadan önce çocuğa sulu yiyecek ve içecekler çok sık verilmemelidir.
Çocuk gece yatmadan önce tuvalete götürülmeli ve gece de uykuya daldıktan en az 3 saat sonra uyandırılıp tekrar tuvalete götürülmelidir.
Çocuğunuzun uykudayken tuvaletini geldiğini çok sık sağa sola dönmesinden ve kıpırdanmasından anlayabilirsiniz.
Tuvalet eğitimi sürecinde sabırlı ve soğukkanlı olmalısınız. Bu süre içinde bazen aksilikler olabilir. Çocuğunuz altına kaçırabilir. Bu durum evde veya dışarıda, gece veya gündüz olsun ağır ve ani tepkiler verilmemelidir. Bu durumun normal olduğunu alışacağını ve bunun zamanla geçecek bir şey olduğunu çocuklara aksettirmek gerekir.
Annenin çocuğa tuvalet eğitimi sırasında öğretmesi gereken mutlak kural ise hijyendir. Tuvalet öncesi ve sonrası el yıkaması, kendini temizlemesi ve diğer hijyeni kuralları doğru ve sabırla öğretmek gerekir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön