HABER

Tüzmen: ''Cari açığın panzehiri ihracattır''

Tüzmen: ''Cari açığın panzehiri ihracattır''

Ankara (AA)- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, cari açığın panzehirinin ihracat olduğunu belirtirken, "İhracata, ihracatın yüzde 1'i kadar destek istiyoruz" dedi.

Son günlerde çok tartışılan cari açık konusunda soruları yanıtlayan Tüzmen, cari açığı en çok tetikleyen unsurun "ithalatta yaşanan artış" olduğunu söyledi.

Aşırı değerli YTL nedeniyle sanayicilerin özellikle ara mal ihtiyaçlarını dışarıdan karşıladıklarını kaydeden Tüzmen, "Rekabet edebilmek için bunu yapmak zorunda kaldılar. İthal ettikleri ara malları işleyip ihraç ettiler. Diğer yandan aşırı değerli YTL nedeniyle ithal tüketim malları da ucuz hale geldi. Bu durum da dış ticaret açığını ve cari açığı artırdı" diye konuştu.

Cari açığın tehlike haline gelmemesi için yapılması gerekenin "ihracatı artırmak" olduğunu vurgulayan Tüzmen, şunları kaydetti:

"İhracatı artırmadan cari açık sorununu aşmamız mümkün değildir. Yapmamız gereken; bütün kurum ve kuruluşlarımızda ihracatı artırma çalışması yapmaktır. Bunun için öncelikle döviz kurlarının normal seviyeye gelmesi gerekir. Bu konu artık tartışılmayacak bir gerçek olarak ortaya çıkmıştır. Döviz kurlarıyla dış ticaret açığı arasındaki ilişki son aylardaki tecrübelerimizle sanırım iyice anlaşılmıştır. Düşük kur, aşırı değerli YTL politikası yabancı sermayenin doğrudan yatırım olarak ülkemize gelmesini de engellemektedir.

Yabancı sermaye, aşırı değerli YTL yüzünden ürünlerini Türkiye piyasasında rahatlıkla satabilmektedir. Oysa döviz kurları normal seviyelerde olsa yurt dışında ürettiği ürünleri ülkemizde rahat satamayacak ve Türkiye piyasasına girmek için ülkemizde üretim yapma yolunu seçecektir. Bu da özellikle istihdama önemli katkı sağlar. Bugün Çin'in yaptığı budur."

Tüzmen, Çin'in her yıl 50-60 milyar dolar yabancı sermaye çekmesinde, izlediği kur politikasının çok önemli katkısı olduğunu vurguladı.

Uluslararası kurallar çerçevesinde ihracatçıya verilecek teşviklerin artırılması gerektiğini bildiren Tüzmen, "Bu yıl 83-84 milyar dolar ihracat yapacağız. Bu rakamın yüzde biri kadar devlet desteği versek 800 milyon dolar eder. Bugün bunun yarısından az bir destek verebiliyoruz. 800 milyon dolarlık destekle ihracatımızda önemli artışlar sağlarız" görüşünü dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön