HABER

Ucuz oyuncaklar tehlike saçıyor

Ucuz Çin malı oyuncakların toksit maddesi ve normalden 24 kat daha fazla fenol maddesi içermesi nedeniyle tehlike saçtığı bildirildi.

Ucuz oyuncaklar tehlike saçıyor

Son zamanlarda ucuz olması nedeniyle büyük rağbet gören Çin malı oyuncaklarının insan sağlığına büyük zarar verdiğini belirten uzmanlar, bu oyuncaklar üzerinde Rusya'da yapılan bilimsel çalışma ile zararın tespit edildiğini belirttiler. Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, Çin malı oyuncakların "plastizol" adlı bir hammaddeden hazırlandığı ve normal değerlerin üzerinde metil alkol içerdiği tespit edildiğini ifade ederek, insanların dikkatli olmasını istedi.

Fenol'ün insan ve çevre sağlığına çok zararlı bir madde olduğunu belirten İlikhan, "Metil alkolden ortaya çıkan kokularda çocuklar için zararlıdır. Çocukların sağlığını tehlikeye atmamak için oyuncak alırken daha dikkatli olunmalıdır. Oyuncakların insan sağlığının, can ve mal güvenliğinin çevre ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari güvenlik koşullarını sağlamak için Sağlık Bakanlığı tarafından oyuncaklar hakkında çıkan yönetmeliğinin dışındakilere rağbet göstermemeliyiz" dedi.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Sağlık Bakanlığı tarafından 2002 yılında çıkarılan yönetmeliğe göre oyuncak alınırken dikkat edilmesi gereken hususları da açıklayan Murat İlikhan, Türkiye'de üretilen bütün oyuncakların Türk Standartları Enstitüsü'ne göre uygunluk değerlendirme işlemlerinin yapıldığını gösteren CE işaretinin bulunduğunu söyledi. İlikhan, oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususları da şöyle anlattı:

"Oyuncaklar ve parçaları, zorlamaya karşı sağlam ve mekanik dayanıklılığa sahip olmalıdır. Olumsuz bir durumda sağlık ve fiziksel yaralanma riski oluşturacak şekilde tasarlanmamalı ve üretilmemelidir. 36 ayın altındaki çocuklar için yapılan oyuncaklar ve parçaları emme ve nefesle çekilmeye karşı yutulmayacak boyutlarda olmalıdır. Suda kullanacak oyuncaklar, çoğunun su yüzeyinde durabilme ve çocuğu suda destekleyecek şekilde tasarlanarak imal edilmelidir. Mermili oyuncaklarda kullanılan kişiyi ve başkalarını yaralama riski bulunmamalıdır. Oyuncaklar, çocuğun çevresinde yanabilir tehlikeli bir element ve parlayıcı maddeler içermemelidir. Elektirikli oyuncaklar ve parçaları 24 voltu geçmemelidir. Hastalık ve mikrop kapme riskini önleyici temizlik şartlarına uygun olmalı ve radyoaktif maddeler içermemelidirler."

ZONGULDAK (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön