HABER

Uğur Dündar'a para cezası

İSTANBUL (İHA) - Ünlü gazeteci Uğur Dündar, Abdullah Argun Çetin'e "Manyak, ruh hastası" dediği gerekçesiyle 200 milyon lira ağır para cezasına çarptırıldı.
Şişli 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar Cem Aydın ve Uğur Dündar katılmadı.

İddianamede, sanık Cem Aydın'ın, NTV televizyonunda haber programından sorumlu olduğu ve NTV'de 23 Eylül 1999 günü yayınlanan faili meçhul cinayetlerin tartışıldığı "Enine Boyuna" isimli haber programına katılan Uğur Dündar, müşteki Abdullah Argun Çetin'e hitaben, "Mesele budur ve maalesef yıllar sonra Abdullah Argun Çetin denilen her sözcüğü birer yalan olan bir manyak, bir ruh hastası Uğur Mumcu sanığı olarak ortaya çıkarıldı ve halen cezaevindedir" şeklinde konuştuğu için 3 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Sanık Cem Aydın daha önce verdiği ifadesinde, canlı yayın olduğu için müdahale etme imkanının bulunmadığını belirterek, suçsuz olduğunu söylemişti.

Diğer sanık Uğur Dündar ise programa konuk olarak katıldığını, Argun Çetin'in yargıyı yanıltarak yaklaşık 1.5 yıl hapiste kaldığını, hapse girmeden önce yanına gelip bazı olayları anlattığını, kayıp binbaşı Cem Ersever tarafından eğitilip bomba uzmanı olduğunu söyleyip Uğur Mumcu cinayetinde kullanılan C4 diye tabir edilen bombayı kendisinin hazırladığını söylemesi üzerine, bu iddiaların hepsini ayrı ayrı araştırdığını, hepsinin gerçek dışı olduğunu ve müştekinin Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde teşhis konulduğunu söylemişti.

Mahkeme, bilirkişiye gönderilen kaset çözümünde sarf edilen sözlerin eleştiri amaçlı olduğunu ve amacı aşan ağır eleştiri niteliğini taşıdığını belirtti. Mahkeme, sanık Cem Aydın'ın yayının canlı olması nedeniyle müdahale etme imkanı olmadığından beraatine, diğer sanık Uğur Dündar'ın ise 200 milyon lira ağır para cezası ile cezalandırılmasına ve bu cezanın da teciline karar verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön