HABER

"Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ihlalleri azaldı"

AGİT Özel Temsilcisi Martin Sajdik, Donbas'ta ağır silahların geri çekilmesi ve mayınların temizlenmesinin de gerekli olduğunu söyledi

MİNSK (AA) - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özel Temsilcisi Martin Sajdik, Ukrayna'nın doğusunda 1 Temmuz'da başlayan ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana ihlallerin azaldığını bildirdi.

Sajdik, Belarus'un başkenti Minsk'te Donbas'taki krize ilişkin yapılan Üçlü Temas Grubu toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Grubun 1 Temmuz'dan itibaren başlamak üzere ilan edilen tam kapsamlı ve süresiz ateşkese bağlılığını yinelediğini belirten Sajdik, "Ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana ihlaller, son iki gün boyunca büyüme eğilimi olmasına rağmen ciddi anlamda azaldı." dedi.

Son gelen bilgilere göre ateşkesin başladığı dönem itibarıyla sadece bir vakada bir kişinin yaralandığını aktaran Sajdik, sivillerin yaşadığı bölgelerde geçen yıla göre zarar görenlerin sayısının yarı yarıya azaldığını belirtti.

Sajdik, "Ancak bu, çatışma bölgesinde yaşayan insanların çektiği acının azaldığı anlamına gelmez. Ateşkes rejimine bağlılığın teyit edilmesine, bir dizi somut eylemin uygulanması da eşlik etmeli. Özellikle, ağır silahların ve birliklerin geri çekilmesi, mayın temizleme işlemlerinin yapılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın doğusunda 2014'ten bu yana sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna birlikleri arasında çatışmalar devam ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön