HABER

Uluslararası borsalarda geçen hafta

Londra (AA)- Uluslararası piyasalarda bugün ABD doları, İngiliz sterlini dışındaki önemli para birimleri karşısında değer kazandı, altın fiyatları arttı. Geçen hafta birçok dev şirket, azalan talep ve maliyetleri kısmak için binlerce kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

ABD Merkez Bankası (Fed), geçen hafta yaptığı toplantısında, Amerikan ekonomisinin daha da zayıfladığını belirterek, bir süre için faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağının işaretini verdi. Banka, gecelik faiz oranları için belirlenen hedef aralığın sıfır ile yüzde 0,25 olarak tutulacağını belirtti.ABD'de geçen hafta, işsizlik maaşı için başvuranların sayısı öngörülenin üzerinde arttı. 24 Ocak tarihinde sona eren haftada işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı 3 bin artışla 588 bine ulaştı.ABD ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3,8 daraldı. Böylece, ekonomi çeyrek yıl sonuçları açısından son 25 yıldır gösterdiği en kötü performansı sergilemiş oldu.

2008 yılı genelinde ise ekonomi sadece yüzde 1,3 büyüdü.ABD'de konut fiyatları Kasım ayında yüzde 18,2 düştü.Uluslararası Para Fonu (IMF), devam eden küresel ekonomik kriz çerçevesinde küresel büyüme beklentilerini bir önceki değerlendirmeye göre aşağı çekerken, karamsar bir tablo çizdi. IMF dünya ekonomisinin, toplamda bu yıl sadece yüzde 0,5 oranında büyümesi bekleniyor. Bu rakam, II'nci Dünya Savaşı'ndan bu yana en düşük büyüme değeri olarak nitelendiriliyor. ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 1,6 oranında küçülmesi bekleniyor. Euro bölgesinde bu yıl beklenen küçülme oranı da, yüzde 2 olarak dile getirildi. Gelişmekte olan ekonomiler arasında en iyi durumda olan Çin'in bu yıl beklenen büyüme oranı, 1,8 puan aşağıya çekilmesine karşın, yine de yüzde 6,7 olarak belirtildi.

Japonya'da geçen yıl Aralık ayında bir önceki aya göre sanayi üretimi yüzde 9,6 düştü. Japonya parlamentosu, ekonomiyi durgunluktan çıkarmayı amaçlayan 54
milyar dolarlık ikinci bir teşvik paketini onayladı.Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), ekonomik yavaşlamanın küresel istihdam krizine dönmesi sonucunda, dünya genelinde bu yıl 51 milyona kadar iş kaybı olabileceğini bildirdi. İspanya ekonomisi, 2008'in 3. ve 4. çeyreklerinde daralarak teknik olarak durgunluğa girdi. Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 1,1 daralan ülke ekonomisi, 3. çeyrekte ekonomi yüzde 0,2 küçülmüştü.

New York döviz piyasasında Pazartesi günü öğle saatlerinde 1,2981 dolar olan avronun fiyatı, Cuma günü öğle saatlerinde 1,2820 dolara düştü.Aynı borsada Pazartesi günü öğle saatlerinde 1,3890 dolar olan İngiliz sterlini de Cuma günü öğle saatlerinde 1,4310 dolara yükseldi.Londra'da Pazartesi günü 906,50 dolar olan altının ons fiyatı, bugün öğle saatlerinde 918,50 dolardan satılıyor.

-Asya ve Avrupa borsaları-

Haftaya düşüş eğiliminde giren Tokyo Borsası, yine haftayı düşüşle 7,964,16 puandan kapattı. Hong Kong, Çin, Güney Kore, Singapur, Malezya, Tayvan ve Endonezya borsası ay takvimine göre yılbaşı olması nedeniyle hafta başında işlem yapmadılar, haftayı düşüş eğiliminde tamamladılar. Avrupa'da FTSE 100 Endeksi, Almanya'da DAX Endeksi ve Fransa'da CAC Endeksi haftaya yükselişle başladı, ancak gerileyerek tamamladı.

-Petrol fiyatları-
Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları geçen hafta düştü. ABD tipi hafif ham petrolün Mart teslimi fiyatı haftaya 46,14 dolardan başlayıp 41,79 dolarda tamamladı.
Londra Brent tipi ham petrol de 47,78 dolardan başladığı haftayı 46,24 dolara gerileyerek bitirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön