HABER

UNESCO'dan, "inançlara saygı" çağrısı

PARİS (İHA) - UNESCO, son dönemlerde bazı Avrupa ülkelerinde Müslümanları rencide edici yayınlara yer verilmesi ile ilgili bir deklarasyon yayınladı.

Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), son aylarda başta Danimarka olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin basın yayın organlarında yer alan Müslümanları rencide eden dini karikatürlerle ilgili olarak bir deklarasyon yayınladı.

UNESCO Genel Müdürü Koichiro Matsuura, başta bir Danimarka gazetesinde yer alıp, daha sonra aynı gazeteyi kaynak göstererek bazı Avrupa ülkesi basınında yer alan, İslam alemini rencide edici dini karikatürlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Dini karikatürlerin basında yer alması sonucu İslam aleminde doğan tepkilere oldukça duyarlı olduğunu" söyledi.

Matsuura, "UNESCO'nun amacı kültürler ve milletlerarası diyaloğu pekiştirmek ve karşılıklı anlayış ve saygıyı sağlayabilmek adına çözümler geliştirmektir" dedi.

Bu hususta gerekli analiz ve bilgilerin aracısı olarak dünyayı daha iyi anlayabilmemize yardımcı olan medyanın rolünün büyük olduğuna dikkati çeken UNESCO Genel Müdürü Koichiro Matsuura, değişik fikirlerin medyaya yansımasının aynı zamanda diyalog için iyi bir araç olabileceğini kaydetti. Matsuura, "İfade özgürlüğü prensibi ki bu aynı zamanda organizasyonumuzun kalbindedir. Hiç bir şekilde tartışılmaz demokrasinin bir ayağı olduğu gibi, bizler tüm dünyada onun saygınlığının ve savunmasının korunmasına dikkat etmeliyiz" dedi.

Koichiro Matsuura, "Bu nedenle şu an ki durumlarda, bana göre değişik kültürler arasında aydın ve rahat bir diyalogu pekiştirmemiz çok önemlidir. Sonuç olarak herkesi, insanoğluna saygıyı korumak adına aynı değerde gerekli olan ifade özgürlüğü, kişisel ve dini inançlara saygı prensiplerinin çatıştığı bir durumun yerleşmesine izin vermememiz için elinizden geleni yapmaya davet ediyorum" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler