HABER

Unıcef'den Haiti'li çocuklara yardım

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) depremin ardından Haitilili çocukların ailelerini bulmak için çalışıyor.

PORT-AU-PRINCE (İHA) - Haitili çocukları aileleriyle birleştirmek ve ailelerini kaybeden çocuklara yardım etmek için Haiti'de çalışmalarına devam eden UNICEF, 7.0 şiddetindeki, yolların çatladığı, apartmanların yıkıldığı ve ailelerin birbirini kaybettiği depremin ardından çocuklarla yakından ilgileniyor. Okulu dolayısıyla amca ve yengesiyle yaşayan ve depremin ardından tedavi görmek için hastaneye kaldırılan 11 yaşındaki Cindy, amcası ve yengesini bir daha görmediğini söylüyor. Hastanenin ve UNICEF ekiplerinin yardımıyla

ailesini yeniden bulduğunu ifade eden Cindy Saint Cyr, "Amcamı aradılar daha sonra aileme götürdüler beni. Onları gördüğüm için çok mutluyum, onları görünce hemen sarıldım. Onlar da beni yeniden gördükleri için çok mutlu oldular" diye konuştu.

UNICEF yetkilileri, ailelerinden ve yakınlarından ayrılan herkesi aileleriyle bir araya getirmek için kent genelindeki yetimhaneleri dolaşarak yetim çocukları ve depremden sonra kimsesiz kalan çocukları tespit ediyor. Yetimhane gezileri sırasında ekiplerin bulduğu, ailesini depremde kaybettiğini ifade eden 12 yaşındaki Rodrigue Cesar, "Dışarıda 2 arkadaşımla birlikte oynuyordum, o sırada deprem oldu, yerler sallandı. Eve koştum ancak ev yıkılmıştı ve ailem ölmüştü" şeklinde konuştu.

UNICEF Bölgesel Çocuk Koruma Uzmanı Caroline Bakker, depremin birçok çocuğun ailelerinden ayrılmasına neden olduğunu ve çocukların aileleriyle yeniden bir araya gelmesinin UNICEF için çok önemli olduğunu söyledi. Depremin ardından aileleriyle yeniden bir araya gelmenin mutluluğu Haitili çocuklara yaşadıkları travmadan çıkmasına yardımcı olurken, UNICEF'in ailelerinden ayrılan her çocuğun ailesini bulmak için çalışmalarına devam edeceği belirtiliyor.

Geri Dön