Ünlü köfteci çalışacak personel bulamayınca ilginç bir yola başvurdu: Arkadaşını getir, çeyrek altını götür

Tekirdağ'ın ünlü köftecilerden Özcanlar, restoranında çalışacak personel bulamayınca ilginç bir yola başvurdu. İlanlarla personel arayan ancak istediği sayıya ulaşamayan firma, bunun üzerine personele yönelik 'arkadaşını getir, çeyrek altını götür' kampanyası başlattı.

Tekirdağ'ın ünlü köftecilerinden 58 yıllık Özcanlar, yaklaşık 3 ay önce Sakarya'nın Hendek ilçesi yakınlarında şube açmak için bir işyerini kiraladı. Ancak, personel bulup ekip kurmakta zorlanan firma, ilanlarla personel aramaya başladı. Yaklaşık 200 kişiyi istihdam ettirecek firma, ilanlarla da istediği sayıya ulaşamayınca, işyerini açmakta da gecikti. Bunun üzerine firma, personele yönelik, 'arkadaşını getir, çeyrek altını götür' kampanyası başlattı.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Mestan Özcan, "Sivil toplum örgütlerini ziyaret ettik, ticaret odalarını, belediyeleri ziyaret ettik. Buralardan da biraz olsun katkı geldi. Bizim istediğimiz sayıya ulaşmamız mümkün değil. Ben oradaki personel edinme hızımızı, ivmemizi incelediğimde bu 200 kişiye, 2 veya 3 ayda daha ulaşamayacağımız ortaya çıkıyordu. Oturduk, Tekirdağ'dan mı insan getirelim, nasıl yapalım diye düşündük. İşi hızlandırmak adına buna karar verdik. Ancak, bu durumda Tekirdağ'daki düzenimiz bozulacaktı" dedi.

Mestan Özcan, yeterli sayıda personel bulamayınca yaptıkları toplantıda, çalışanlardan destek almaya karar verdiklerini anlatarak, yeni personel getireceklere teşvik uygulamaya karar verdiklerini söyledi.

Toplantıdan, kıyafet almadan çeşitli teşvik fikirleri ortaya atılırken, son olarak, 'Arkadaşını getir, çeyrek altını götür' kampanyası yapma kararı çıktığını belirten Özcan, çalışan personeller başta olmak üzere kampanyayı başlattıklarını söyledi. Kampanyaya katılanların en az 2 ay çalışması şartı getirildiğini ifade eden Özcan, gerekli personelleri bu sayede bulduklarını ve işyerlerini de hizmete açtıklarını kaydetti.

Şirketlerinin 580 çalışanı olduğunu ifade eden Mestan Özcan, kampanyada 200'ün üzerinde iş başvurusu geldiğini belirterek, "Tabi bunların içerisinde elemeler yapmaya başladık. Deneme süreçleri başladı. Biz bu arada dükkanımızı da açtık. İşi hızlandırmış olduk. Dolayısıyla bu kampanya, bu fikir bizim insan kaynağına ulaşmamız noktasında bize inanılmaz hız kattı. İnanılmaz bir motivasyon verdi. Hatta, kemik kadromuz şu anda çalışan kadromuzda da daha itibarlı bir şirket statüsüne geldiğimizi görüyoruz. Çünkü bir personel için altın veriyorlarsa bu kurum iyi bir kurumdur. itibarlı bir kurum diye kendi aralarında konuşur duruma geldiler. İyi bir iş birlikteliğimiz oldu. Böyle problemler yaşayan şirketlere de tavsiyemizdir" dedi.

Özcan, 'Arkadaşını getir, çeyrek altını götür' kampanyasında 40 tane çeyrek altın verdiklerin de kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
insanlara insan gibi yaşayabileceği maaşı ver bakalım bu yollara gerek kalıyor mu? insanların emeklerini sömürüp 3 kuruş önüne maaş koyarsanız ve insan gibi davranmaz hakir görürseniz kimse çalışmaz doğal olarak
Sabahtan akşama kadar ayakta oradan oraya koştur milleti, verdiğin maaşta asgari ücret olsun. ardına da bir sürü değersiz davranışlar sunun. Üniversitede en dandik bölümü bile Okuyanları yüceltin, üniversite okumayanları adam yurduna koymayın, eşek gibi çalıştırın. Herkes üniversite okudum diye gezsin, İş beğenmesin. Çalıştıracak ara eleman bulamazsınız tabi... Herkes Üniversiteli....
@sevgi_tekes_1985 Yanlış bir bakış açısı...Sektörde olmaması gereken kadar çok yanlış,çok kritik bir bakış açısı...Biraz realist olmalısınız...
@sevgi_tekes_1985 salak salak yorum yapma. Senin rakibin üniversite okumuşlar değil, medeni çalışma koşullarına dikkat etmeyen işyeri sahipleri üstelik kimmiş o üniversitelileri yücelten? Memlekette herkese paspas muamelesi yapılıyor.
Sen once calisma saatlerini ayarla hak ettigi maadi ver bak o zaman Nasıl personel buluyorsun Gecenin gec saatlerind kadar ayakta bekleterek musterilerden kalan artiklarla yemek vererek bu is olmaz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler