Uras'tan, Gül "yuvarlak masa toplantısı"önerisi

ANKARA(ANKA)– ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, gerilen siyasi ortamın yumuşatılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün öncülüğünde Meclis'teki siyasi partilerin liderlerinin katılımıyla yuvarlak masa toplantısı yapılması gerektiğini söyledi.

Yuvarlak masa toplantısı için Gül'e öneri götürdüğünü ifade eden Uras, Gül tarafından da olumlu karşılandığını belirtti. Uras, "Teker teker görüşmek yerine bir arada görüşerek bir büyük mutabakat oluşturmak lazım. Bu düşüncemizi kendisi olumlu karşıladı ama kendi takdiridir" dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Uras, kabulun ardından yaptığı açıklamada, "görüşmede, Türkiye'de krizi demokrasi ile aşmanın ne kadar önemli olduğu üzerinde durduk" dedi.

Ecevit ve Demirel'in 12 Eylül öncesinde uzun süre görüşmediğini hatırlatan Uras, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal'ın da yaklaşık iki yıldır görüşmemesini eleştirdi. Uras, "Böyle bir iktidar muhalefet ilişkisinin kabul edilebilir olmadığı ortadadır" dedi.

-YUVARLAK MASA ÖNERİSİ-
Ufuk Uras, Cumhurbaşkanı Gül'e son yaşanan gelişmeler konusunda liderleri teker teker çağırmak yerine, yuvarlak masa toplantısı yapması önerisinde de bulunduğunu söyledi. Uras, şöyle dedi :

"Bizim önerimiz, Meclis'teki partilerin liderleriyle bir yuvarlak masa toplantısı oluşturmak. Kapsamlı bir Anayasa değişikliği ile krizden demokratikleşmenin kurumsallaşması ile çıkmak. Toplumun bu kadar yorulduğu bir ortamda 2008 yılının ne kadar yoğun olduğunu dış ve iç gelişmeler açısından bildiğimiz bir zeminde büyük bir mutabakat ihtiyacının olduğunun altını çizdim. Sayın Cumhurbaşkanının yuvarlak masa toplantısının oluşmasının önemli olduğunu söyledim. Teker teker görüşmek yerine bir arada görüşerek bir büyük mutabakat lazım. Kendisi olumlu karşıladı ama kendi takdiridir. Gerilen ortamın Cumhurbaşkanı tarafından yumuşatılmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. Sadece cami avlusunda görüşen liderlerin demokrasiyi musalla taşına oturtmasına hakkı olmadığını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı benimle konuştuğu bütün temaların diğer liderlerle de konuşulduğunu söyledi."

-MEHTER MODELİ GEÇERLİ OLMAZ-
Uras, sivil toplum örgütlerinin "herkes bir adım geri atsın" çağrısını da eleştirdi. Uras, Türkiye'de mehter takımı modelinin, bir adım ileri iki adım geri politikasının geçerli olmadığını düşündüğünü ifade etti. Türkiye'de ne laikliğin çetelere ne de özgürlüklerin AKP'ye bırakılamayacağını söyleyen Uras, "Toplumun bütün kesimlerinin bir arada yaşamanın, bir arada siyaset yapmanın Anayasal zeminin oluşturma zorunluluğunun altını çizdim. Çünkü bu kavganın faturasının büyük ölçüde topluma çıktığını görüyoruz. O yüzden itidal içerisinde, sorunları diyalog içerisinde ele alarak adım atmanın krizden demokrasiyle çıkmanın yararlı olacağını anlattık" dedi.
Uras, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisine tatlı ikram ettiğini belirtti ve "Tatlı yedik, tatlı konuştuk" dedi.