HABER

Uzmanlardan D vitamini uyarısı

Uzmanlar, D vitamini eksikliğinin çocuklarda ileri yaşlarda gelişme geriliğine neden olduğunu bildirdi.

Uzmanlardan D vitamini uyarısı

D vitamininin 1 yaş grubu bebeklerde kemik ve diş gelişimi için önemli olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mithat Ekici, "D vitamininin 1 yaşına kadar düzenli kullanılması gerekir. Dünya Sağlık Örgütü ve tıp otoriteleri de 0-1 yaş grubu çocuklarda mutlaka düzenli olarak D vitamininin kullanılması gerektiğini açıklamaktadır" dedi.

"D VİTAMİNİNİN ANA KAYNAĞI GÜNEŞ"

Özellikle kış aylarında çocuklara D vitamini verilmesi gerektiğini ifade eden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Özcan ise "Herkesin bildiği gibi D vitamininin ana kaynağı güneştir. Yazın çocuklarımızın 1 ila 3 dakika arasında güneşte kalması dahi günlük D vitamini ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. Bunun için ailelerimizin yazın çocuklarını güneşe çıkarması, vitaminin alınması için en kolay yoldur. Anne sütü ve besinlerde D vitamini hemen hemen yok gibidir. Şu anda da kış mevsiminde olmamızdan dolayı çocuklarımızın D vitamininden yoksun bırakılmaması için kesinlikle ağızdan vermemiz gereklidir" diye konuştu.

Kış aylarında da D vitamini verilmeyen çocuklarda genellikle raşitizm hastalığının görüldüğünü kaydeden Dr. Özcan, "Raşitizm çocuklarda özellikle saçlı deride olmak üzere tüm vücutta terleme, huzursuzluk, halsizlik, iştahsızlık ve ileri safhalarda gelişme geriliğiyle karşımıza çıkar. Çocukların kafa yapısı bozulur. Bacaklarda ise Obayn ve Xbayn dediğimiz şekil bozuklukları oluşur. Bu nedenle çocuklarımıza alımı çok kolay olan bu vitamini 15 günlük olmalarından itibaren verirsek, hastalıktan korumuş oluruz. D vitamini eczanelerde damla, ampul ve granül tarzında bulunmaktadır. D vitamini günlük ihtiyacı 400 ile 1200 ünite arası değişmektedir. D vitamini çocuklara bilinçli olarak verilmelidir. Vitamin yetersizliği ne kadar önemliyse, fazla alıma bağlı oluşabilecek problemlerde o kadar önemlidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler