HABER

Uzun: Mısırlıları daha iyi anlıyoruz

AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, "Türkiye olarak geçmişte yaşadığımız acı tecrübelere baktığımızda Mısır halkını çok daha iyi anlayabiliyoruz.”

Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, Mısır ordusunun sabah namazını kılanların üzerine ateş açmasını ve onlarca kişiyi öldürmesini katliam olarak değerlendirdi. Mısır halkına başsağlığı dileyen Uzun, "Mısır'da sabah namazında yaşanan alçakça katliamı protesto ediyor, kınıyorum. Bu katliamın arkasındaki, içeriden ve dışarıdan bütün katillerden, darbecilerden mutlaka hesap sorulacaktır. Kardeş Mısır halkına taziyelerimi iletiyorum.” dedi.

Uzun, Mısır'da askerin yönetime el koymasını eleştirerek şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye olarak geçmişte yaşanan acı tecrübelere bakıldığında Mısır halkını çok daha iyi anlayabiliyoruz. Son olayları doğru bulmam mümkün değil. Hak ve hukuka müdahale nereden gelirse gelsin karşı çıkmak gerekir. Mısır'da yaşanan askeri darbeyi demokrasiyi kesintiye uğratmak isteyenlerin bir oyunu olarak görüyorum. Demokrasiyi kesintiye uğratmak isteyen her türlü düşünce alçaklıktır.”

Darbenin Mısır halkına ihanet olduğunu ifade eden Uzun, "Demokrasi açısından baktığımızda Mısır'da yaşanan gelişmeleri reddetmek durumundayız. Seçilmiş cumhurbaşkanı ve hükümetin tüm yetkileri elinden alınmış ve görevden uzaklaştırılmıştır. Bunu Mısır halkına bir ihanet olarak görüyoruz. Türkiye olarak geçmişte yaşadığımız acı tecrübelere baktığımızda Mısır halkını çok daha iyi anlayabiliyoruz.” diye konuştu.

Herkesin sandığa saygı duyması gerektiğini de kaydeden Uzun, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Demokrasilerde, egemenliğin millete ait olduğu bir sistemde, birilerinin meydanlara çıkarak, sandığın hak ve hukukuna müdahale etmesinin dün de bugün de tasvip etmek yanlıştır. Sandıktan gelmiş, neticede yüzde 50'nin üzerindeki oy oranıyla gelmiş, bir süre önce Anayasa yapmış, topluma sunmuş ve yüzde 63'ün üzerinde toplumun desteğini almış bir yönetimin, birilerinin hesapları tutmadı diye alaşağı edilmesini açıkçası demokrasi adına hukukun üstünlüğü adına doğru bulmadığımı ifade ediyorum.”

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön