Valilik Nevruz için tedbir alıyor

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Valisi Muammer Güler, Nevruz kutlamaları için önlemlerin sürdüğünü belirterek, kanunen herhangi bir sakınca olmadığı sürece gösterilere izin vereceklerini söyledi. Güler ayrıca, 23 Mart'ta planlanan gösteri için Kazlıçeşme'nin ayrılan alanlardan biri olduğunu belirtti.

Şişli Etfal Hastanesi'nde düzenlenen bir ödül törenine katılan İstanbul Valisi Muammer Güler, yaklaşan Nevruz kutlamalarına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da gereken tedbirlerin sürdüğünü belirten Vali Güler, "Ayın 18'inde güvenlik komisyonunda alınacak tedbirlerle ilgili son bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Ben Nevruz'un anlamına uygun bir şekilde kutlanmasından yanayım. Bu konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarımızın, diğer kuruluşların
toplantıları ve gösteri yürüyüşleri veya benzeri kutlama etkinliklerine kanunen herhangi bir sakınca olmadığı sürece izin vereceğiz. Sanırım bu sene Pazar günü ayın 23'ünde Kazlıçeşme'de büyük bir toplantı talebinde bulunacaklardır. Kazlıçeşme bu iş için ayırdığımız alanlardandır. Başkalarının hak ve özgürlüklerini etkilemedikleri sürece, kanunen açıkça yasaklanmış herhangi bir unsur, eylemi taşımadıkça biz bunu hak arama usulü içinde, özgürlük çerçevesinde değerlendiriyoruz" diye konuştu.
Vali Güler, Nevruz'un da kendine göre değerleri olduğunu ve amacına uygun bir şekilde kutlanması gerektiğini ifade etti. Güler, alınacak önlemler için İstanbul dışından takviye ekip gelip gelmeyeceği konusunda İstanbul'un kendi güvenlik güçlerinin bu konuda tedbirleri almaya yetkili olduğunu bildirerek, "Herhangi bir olumsuzluk yaşanmamasını umuyorum" dedi.