HABER

Waymo sürücüsüz otomobil için bir adım daha attı

Google’ın otonom sürüş teknolojileri geliştiren şirketi Waymo, tam anlamıyla içinde sürücü bulunmayan araçlarını genel kullanıma açmaya başlıyor.

Waymo sürücüsüz otomobil için bir adım daha attı

Waymo sürücüsüz otomobilleri ABD Phoenix’te bir süredir test aşamasında çalışıyordu. Bu testin içinde araçları güvenlik sürücüsü olmadan tamamen sürücüsüz biçimde çalıştırma süreci de bulunuyordu. Ancak Waymo şimdi, Waymo One servisi üzerinden araçlarını halka da açmaya hazırlanıyor.

WAYMO SÜRÜCÜSÜZ TAKSİLERİ DEVREYE SOKUYOR

Uygulamanın kullanıcıları bundan sonra, içinde sürücü bulunmayan araçları taksi olarak çağırabilecek ve istedikleri yere gidebilecekler.

Waymo CEO’su John Krafcik’in açıklamasına göre, tüm araçları artık yüzde 100 sürücüsüz olarak çalışacak. Ancak bu hizmet Phoenix içinde 75 km2’lik bir alanda geçerli olacak.

GÜVENLİK ŞOFÖRÜ BULUNACAK

Ancak henüz yasal olarak yüzde 100 otonom araçlara izin verilmediği için araçlar için merkezde bir “güvenlik şoförü” oturacak. Bu sürücü kameralardan aracı kontrol edecek ve yolunda gitmeyen bir durum olduğunda aracın kontrolünü alabilecek. Diğer durumlarda ise otonom sürüş sürecine karışmayacak.

Fakat ABD halkı otonom araçlara karşı hala büyük bir direnç gösteriyor. ABD’deki araştırmalara göre halkın yüzde 48’i otonom taksilere asla binmeyeceğini ve güvenmeyeceğini dile getiriyor.

Yine de yüzde 52 de yüksek bir oran ve araçların güvenlik algısı geliştikçe daha çok insanın otonom araçları kabul edeceği düşünülüyor. Öte yandan, ABD hükümeti de sürücüsüz otomobillere lisans vermek için kılı kırk yarıyor. Uber’in test araçlarının 2018’de Kaiforniya’da yeşil ışıkta karşıya geçen yayaları ezmekten son anda kaçınabilmesi gibi olaylar, bu otomobillere karşı korkuyu canlı tutuyor.

Yarısı erkek yarısı dişi kuş türü keşfedildi: Bilim insanları şaşkın!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön