HABER

Yağlı ciltler için öneriler

Hava kirliliği, sigara, alkol ve yanlış beslenmelerin cildin yağlanmasına neden olduğu, bu nedenle özellikle sigara, alkol ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiği bildirildi.

Yağlı ciltler için öneriler

Yağlı cildin yağ salgısı fazla olduğu için sürekli parlak bir görüntü oluşturduğunu belirten uzmanlar, bu özelliklere sahip kişilerde sivilce, akne, siyah nokta ve yağ butonlarının sık görüldüğünü kaydettiler. İHA muhabirinin 'Hekimce.com' sitesinden derlediği bilgilere göre, yağlı yüzeye sahip ciltler kaba ve kalındır, bunun yanısıra gözenekler geniş, içleri ise doludur. Uzmanlar, yağlı cilde daha çok ergenlik döneminde rastlanıldığını ifade ederek, "Yaş ilerledikçe bu problem azalır. Kan dolaşımı kötüdür, nem oranı normaldir. Çabuk kırışmaz, ama erken sarkar. Yağlı cilt 'Problemsiz yağlı', 'Sivilceli akneli yağlı', 'Yağlı ve hassas cilt' olmak üzere 3 gruba ayrılır" diye konuştu. Cildi yağlı olanların temizliğe ve yediklerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, fast-food, kola, baharat, yağlı gıdalar, sigara, kafein, kuruyemiş, çikolata ve hayvani yağlardan uzak durulmasını, bunların yerine bol bol taze sebze ve meyve tüketilmesini öneriyor.

YAĞ DENGELEYİCİ MASKELER KULLANIN

Yağlı cilde sahip olan kişilerin aşırı ışık, sıcak ve stresten mümkün olduğunca kaçınmalarını isteyen uzmanlar, şu önerilerde bulundular:

"Akne prepartları kullanılmalı, gece yatmadan önce cilt temizlenmelidir. Bütün gün boyunca cilt, dış etkilerden yeterince kirlenmiş olduğundan yağlı cildi jelle temizlemek şarttır. Temizleyiciden sonra, alkol oranı yüksek tonik uygulanmalı, haftada bir defa peeling yaparak ve arkasından onarıcı yağ dengeliyici maskeler kullanılmalıdır. Nem bazlı hidrolu nem veren nemlendiriciler ile cilt yağı dengede tutulur. Cildin sağlığı için sivilce ve aknelerle oynanmamalı ve asla tırnakla sıkılmamalıdır. Yanlış işlemden dolayı, akneler kistleşebilir. Bu da ağır sonuçları beraberinde getirir. Sabun cildin kendi ürettiği yağı ve nemi kurutacağından ayrıca cildin kendine ait pH değerini bozacağından her cilt için uygun değildir. Cildinizin sağlığı ve güzelliği için bu tür problemleriniz varsa, mutlaka uzman bir estetisyenden yardım isteyiniz. Ayrıca leke ve izler kalacağından, açık gözenekler oluşacağından, cildinize yanlış müdahalelerde bulunmaktan kaçının."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler