HABER

Yalçın Küçük Ahmet Şık'ın üzerine yürüdü

Duruşmanın Çarşamba yapılıp yapılmaması konusunda Küçük ve Şık arasında gergin anlar yaşandı.

Yalçın Küçük Ahmet Şık'ın üzerine yürüdü

Oda tv davasında Yalçın Küçük Ahmet Şık gerginliği...

Ahmet Şık üzerine yürüyen Yalçın Küçük’e “Terbiyesiz" diyerek tepki gösterdi.Yalçın Küçük, Şık’ın üzerine yürümesi üzerine jandarma araya girdi.
Oda Tv davasına bakan 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Mehmet Ekinci sanıkları yargılamanın hızlı yapılmasıyla ilgili taleplerini "En hızlı yargılamayı yapacağız şüpheniz olmasın" diye yanıtladı.
Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık’ın da bulunduğu 12’si tutuklu 14 sanık hakkında açılan Odatv davasının üçüncü duruşması görülmeye başlandı. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda faaliyet gösteren özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma diğerlerine oranla daha büyük olan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılıyor. Duruşmaya tutuklu 11 tutuklu sanık katılırken tutuksuz sanıklardan İklim Ayfer Kaleli de duruşmada hazır bulundu. Diğer tutuksuz sanık Ahmet Mümtaz İdil ise duruşmaya katılmadı. Sanıkların salona girişi sırasında yakınlarıyla el sallayarak selamlaştıkları görüldü.
**CEP TELEFONU UYARISI**
Duruşma öncesi mübaşir, izleyicileri cep telefonlarını duruşma başladıktan sonra kullanmamaları, hatta ellerinde bile tutmamaları konusunda uyarıda bulundu. Aksi takdirde Mahkeme Başkanının talimatıyla polis tarafından tutanak tutulacağını ifade etti. Düne göre duruşma salonunda görevli polis sayısının artması dikkat çekti.
**KÜÇÜK, ŞIK’IN ÜSTÜNE YÜRÜDÜ**
Davaya bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci, bugün iddianamenin okunmasının tamamlanacağını belirterek, “Çarşamba ara verip Perşembe ve Cuma da duruşma yapacağız ve talepleri değerlendireceğiz" dedi. Başkan Ekinci’nin bu sözleri üzerine tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve Ahmet Şık arasında gergn anlar yaşandı. Tutuklu sanık Yalçın Küçük’ün söz alarak, “Biz Çarşamba günü duruşma yapılmasını istemiyoruz" demesi üzerine Ahmet Şık oturduğu yerden “Kendi adına konuş. Biz deme ben de" diyerek Küçük’e tepki gösterdi. Yalçın Küçük’ün Şık’ın üzerine yürümesi üzerine jandarma araya girdi. Küçük bu sırada, “İstediğim gibi konuşurum karışamazsın" dedi. Ahmet Şık’ın Küçük’e, “Terbiyesiz" demesi üzerine Küçük “Sensin terbiyesiz, otur yerine" cevabını verdi.
**“EN HIZLI YARGILAMAYI YAPACAĞIZ ŞÜPHENİZ OLMASIN"**
Mahkeme Başkanı Ekinci, “Söz istemeden kendi aranızda konuşmayın" diyerek sanıkları uyardı. Ahmet Şık’a söz verilmesi üzerine, “Ben Çarşamba günü de duruşma yapılmasını istiyorum" dedi. Söz alan Yalçın Küçük ise, biz sözünün Türk ve Osmanlıca dil kurallarına göre kibarlık maksadıyla kullandığının altını çizerek, “Biz demek tevazu göstermektir. Ben duruşmanın Çarşamba günü yapılmasını istemiyorum" dedi. Tutuklu sanık Hanefi Avcı da söz alarak, “İddianamenin hızlı okunmasını istiyorum" diye konuştu. Başkan Ekinci’nin ise “Bugün bitireceğiz, merak etmeyin. Ben bu mahkemeye yeni atandım. Bu mahkemede iki ay içinde 80 dava açılmış. Çarşamba günü ara vereceğiz ama yatmayacağız, yine çalışacağız. En hızlı yargılamayı yapacağız şüpheniz olmasın" demesinin ardından iddianamenin iki TRT spikeri tarafından okunmasına 58. sayfadan devam edildi.
**CİHANER DE DURUŞMAYI İZLİYOR**
Bu arada CHP milletvekilleri eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Mahmut Tanal da duruşmayı izliyor.
**YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI**
Dava öncesinde adliye çevresinde çok sayıda çevik kuvvet polisinin önlem aldığı görüldü. Adliye içinde ve davanın görüleceği zemin katta da geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Duruşma salonunun bulunduğu kata asansörlerin iniş ve çıkışları iptal edilirken, salona gidilebilen merdivenler de giriş yasaklandı. Girişler sadece ana koridordaki girişten yapıldı . Burada da duruşmayı izleyici olarak girecekler ve basın mensuplarının isimleri kayıt altına alındı.
**41 YILA KADAR DEĞİŞEN CEZALAR**
Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’ın hazırladığı 134 sayfalık iddianamede, Nazlı Ilıcak şikayetçi olarak yer alırken, tutuklu şüpheliler Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Ahmet Şık, Hanefi Avcı, Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Doğan Yurdakul, Müesser Uğur, Coşkun Musluk, Sait Çakır ve cezaevinde geçirdiği rahatsızlığın ardından hayatını kaybeden Kaşif Kozinoğlu ile tutuksuz şüpheliler Ahmet Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli sanık olarak bulunuyor. Sanıklar hakkında 7,5 yıldan 41 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor. Davanın sanıkları arasında yer alan Kaşif Kozinoğlu, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde 12 Kasım'da rahatsızlanmış ve daha sonra hayatını kaybetmişti.
DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
Birbirinizi yiyin emi...
gursel kankaya..bu adam da bi yorum yapmış, iyi yada kötü..sen terbiyelisin de mi yorum yapana terbiyesiz diyosun ? yalçın küçük denen şerefsizin ilk önce sen kim olduğunu öğren ondan sonra "siyasetten yargılanıyorlar" de..
sen ne terbiyesizsin.adamlar siyaseten yargılanıyor.inş.birgün seninde başına gelir.
Senden mi öğreneceğim terbiyeyi sen önce başkalarının görüşlerine saygı duymayı öğren ondan sonra terbiyeden bahset ben gerekli terbiyemi çok ii şekilde aldım merak etme sen Yüce Allah'ın adaletine inanıyorum ben bu insanlar evet siyasettenn yargılanıyor ama ne olduklarıda belli bana onları benim yorumuma terbiyesiz diyerek savunamazsın sen git yorumunu başka satır aralarında yap
Allah onların birbiren düşürdü. sanık sandalyesinde olması gereken cihaner ise duruşmayı izliyor. zavallı adalet, ne yapsın
bunların ne tür pislik olduğnu samanyolu dizisi -kollama- çok güzel anlatıyordu
seninde ne kadar beyinsiz olduğun izlediğin taraf filmden belli..gerizekalı
Geri Dön