HABER

Yalova Elyaf, icra tarafından satılacak

YALOVA (İHA) - Türkiye'nin en büyük elyaf üretim tesislerinden birisi olan Pensoy'lara ait Yalova Elyaf ve İplik Sanayii Ticaret A.Ş., Oyak Bank'a olan kredi borcunu ödeyememesinden dolayı icra yoluyla satışa çıkarılıyor. Yalova İcra Dairesi tarafından 109 trilyon lira bedel biçilen fabrika açık arttırma usulüyle satılacak.

Bin 200 işçisinin ücretlerini ödeyemediği için bir süre kapısına kilit vurulan Yalova Elyaf, önce İstanbul Elyaf, daha sonra da Velsan Elyaf şirketlerine kiraya verildi. Halen Velsan Elyaf tarafından çalıştırılan fabrika, Oyak Bank'a olan kredi borcu yüzünden satışa çıkartıldı. Yalova İcra Dairesi tarafından 109 trilyon 308 milyar 514 milyon lira bedel biçilen fabrika, 27 Kasım 2006 günü İcra Müdürlüğü'nde satışa sunuluyor. Açık arttırma usulüyle satılacak olan fabrika, ilk arttırmada belirlenen bedelin yüzde 60'ını verene satılacak. Eğer ilk satışta bu bedeli veren çıkmazsa, 7 Aralık 2006 günü aynı saat ve yerde ikinci kez satışa çıkarılacak. Fabrika, bu arttırmada bedelin yüzde 40'ını verenin olacak.

Pensoylar döneminde işten çıkartılan işçiler ise, tazminatlarını ve maaşlarının bir bölümünü alamadıklarını gerekçe göstererek satışa karşı çıktı. Fabrikanın satılması halinde alacaklarının ödenmeyeceğini iddia eden çalışanlar, "Yalova Elyaf döneminde içeride maaş alacağımız kaldı. Ücretsiz izne ayrılmaya zorlandık ve fabrika kapandı. Dolayısıyla bizler işsiz kaldık. Bizim içeride maaşlarımızın yanı sıra tazminat alacaklarımız var. Fabrikanın satılması durumunda bu alacaklarımızı bize kim ödeyecek?" şeklinde konuştular.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön