Yanlış sünnet çocukların hayatını karartıyor

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen, sünnetin, aslında çok ciddi ve önemli bir cerrahi işlem olduğunu söyledi.

Eğitimsiz kişiler tarafından yapılacak olan bu işlemin bireyin hayatı boyunca sorunlar yaşamasına sebep olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Abdurrahman Önen, sünnet düğünlerine ve düğün salonlarına binlerce lira para harcamak yerine bu paranın iyi bir hekim bulma yolunda harcanması gerektiğini ifade etti. Yanlış kişiler tarafından, yanlış yerde, yanlış şekilde yapılacak bir sünnetin bireyin bütün hayatını kabusa çevireceğini kaydeden Önen, “Yanlış bir yerde, eğitimsiz kişiler tarafından yanlış bir sünnet yapılırsa bu hem çocuğun hem de gelecekte partneri ile ilgili ciddi yaşamsal, psiko seksüel sorunlara neden olabiliyor. Penis derisi sünnet derisi ile çoğunlukla fazladan kesilebiliyor penis derisi kesildiği zaman ileride penisin büyümesi için gerekli olan doku, deri olmayacağı için gömülü penis gelişecektir ve ömür boyu o çocuğun penisi küçük görünecektir. Bu da hem fonksiyonel seksüel sorunlara, hem de psiko seksüel sorunlara neden olur. Sünnet işlemi esnasında penisin ön tarafındaki deri ile beraber çoğunlukla yanlışlıkla idrar kanalı zedelenebiliyor, delinebiliyor. Böylece çocuklar penisin tepesindeki yer yerine daha aşağıdan bir yerden idrar yapmaya başlıyorlar. Bu da çok ciddi bir penis komplikasyonu demektir ve önemli, büyük, özellikli bir cerrahi işlemle o idrar kanalındaki deriyi dikmek gerekiyor. Bunun dışında bazen yanlışlıkla penisin bir kısmı kesilebiliyor. Penisin ucunda bulunan glans dediğimiz bölge kesilebiliyor. Penisin gövdesi kesilebiliyor. Bu zaten hastanın gelecek bütün cinsel yaşamını olumsuz yönde etkilemiş oluyor, kabusa çevirmiş oluyor. Günümüzde binlerce yanlış yapılmış sünnet davası Adli Tıp Kurumu'nda sıra bekliyor. Bunun dışında yine sünnetçiler tarafından lazerle sünnet yapıyoruz diye halka yanlış bilgi veriliyor. Aslında lazerle sünnet diye bir şey yoktur. Tamamen koter denilen yakıcı bıçaklarla elektrik ile penis derisini kesiyorlar. O sırada penise en ufak bir temas olduğu zaman penisin tamamı simsiyah kangrene dönüşebiliyor. O nedenle ameliyathane şartlarında, deneyimli hekimlerin gözetiminde koter kullanılmadan sünnet yapılmasını uygun görüyoruz” dedi.

“DÜĞÜN SALONLARINA DEĞİL, İYİ BİR HEKİM BULMAK İÇİN PARA HARCAYIN”

Sünnetin cerrahi bir işlem olmasından dolayı, penis gibi önemli bir cerrahi işlemin yine bu organın anatomisini tanıyan bu organın anatomisi konusunda eğitim almış bir tıp doktoru tarafından yapılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Önen, öbür türlü peniste bulunan anormal durumların gözden kaçabileceğini ve sünnet esnasında mevcut problemin daha ağır hale gelebileceğini aktardı. Bunun çocukların ileriki cinsel yaşamlarını etkileyeceğini belirten Önen, “Sünnet törenine, sünnet yapılacak yere değil, ailelerin sünneti yapacak kişiye dikkat etmesi gerekiyor. Eğer ekonomik bir bedel ödenecekse de sünnet için harcanan binlerce lira sünnet salonları, sünnet düğünleri için değil, iyi bir hekim ve iyi bir hastaneye ayrılması gerekiyor” diye konuştu.Sünnetin 2 ile 6 yaş arasındaki evrenin dışında bir zamanda yapılması gerektiğini kaydeden Önen, hekim olarak kendi tercihlerini bir yaşından önce yapılması yönünde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Abdurrahman Önen, “Bizim tercihimiz iki yaşından önceki evreler içindir. İki yaşından önce çocuğun genital bölgeye bir yönelimi yok, hem yara iyileşmesi çok iyi. Bunun yanında bir yaşından önce yapıldığı zaman çocuk ileride büyüdüğünde veya fallik döneme girdiği zaman hiçbir şey hatırlamayacaktır. Genital organına yapılan işlemden habersiz olacağı için, psiko seksüel yaşamında da ciddi bir problem yaşamayacaktır. Ülkemiz gibi Müslüman toplumlarında nüfusun yarısını erkeklerin oluşturduğunu varsayarsak, bu nüfusun yarısını sünnet ettirmek gerekiyor. Sünnet aslında çok yoğun yapıldığı için, halk arasında da, toplumun üst katmanlarında da basit bir işlev gibi görülüyor. Halbuki sünnet tek başına tam bir cerrahi işlemdir. Yanlış kişiler tarafından, yanlış yerde, yanlış şekilde yapıldığı zaman erkek çocuklarının gelecekte ki bütün cinsel yaşamları ciddi sekteye uğramaktadır. Sadece erkek çocuklarında değil aynı zamanda ileriki yaşamlarında partnerlerinde de ciddi psikoseksüel sorunlara neden olabiliyor. Bunun dışında erkek çocuklarının penislerinin yaklaşık yüzde 10’unda az veya çok, büyük veya küçük bir takım anomaliler bulunuyor. Penisler biraz öne, sağa, sola doğru eğri olabiliyor. Biraz eti fazla ya da kısa olabiliyor. Dolayısıyla sünnet yapılmadan önce sağlıklı bir muayeneden geçirilmeli, sünnet derisi nereden, ne şekilde çıkarılacak? Öncesinde bir plan program çizilmesi gerekiyor. Yine hastane ortamında tamamen cerrahi hijyenin sağlandığı ameliyathane ortamında yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler