HABER

Yardım konvoyuna saldırı

"Filistin'e Yol Açık" yardım konvoyu ile Mısır polisi arasında taşlı çatışma yaşandı.

ŞAM (A.A.) - İHH Basın sorumlusu Salih Bilici, "konvoyun bulunduğu El Ariş Limanı önüne yerleştirilen Mısır çevik kuvvet polisi arasında yer alan bazı sivil polislerin konvoya taş attığını ve gerilimi yükselttiğini" söyledi. "Limanda bulunan konvoy katılımcılarının polisin taş atmasına karşılık verdiğini" anlatan Bilici, taşlı çatışmanın yaklaşık 15-20 dakika sürdüğünü kaydetti.

"Çatışma sırasında Mısır polisinin konvoyda bulunanlara coplarla saldırdığını ve biber gazı kullandığını" ifade eden Bilici, "Çevik polisle birlikte panzerler ve itfaiye araçları da liman önüne konuşlandırılmıştı" dedi.

Mısır polisi ile yaşanan taşlı çatışma sırasında Murat Mercan, Hüsnü Tuna, Cemal Yılmaz Demir, Mehmet Nil Hıdır ve Seracettin Karayağız'ın da konvoyla birlikte olduğunu belirten Bilici, aralarında Türk gazetecilerin de bulunduğu yaklaşık 40 kişinin yaralandığını kaydetti.

Yaralılar için ambulans istediklerini ancak ambulansın 1 saat geç geldiğini anlatan Bilici, yaralıların hastaneye gönderilmeye başlandığını söyledi.

Bilici, konvoyda bulunan 7 kişinin Mısır polisi tarafından gözaltına alındığını belirterek, "Biz liman içine çekilmiş durumdayız. Limanın deniz tarafına Mısır askeri hücum botları yerleştirildi" dedi.

-MISIR HALKINDAN DESTEK YOK-

Mısır halkından herhangi bir destek görmediklerini kaydeden Bilici, limanda bulunan Türk milletvekillerinin Mısırlı yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi.

Gazze'ye yardım konvoyunun 15 Aralıkta Türkiye'den ayrılmasından yana Mısır'ın çeşitli gerekçelerle konvoya engel çıkardığını savunan Bilici, gerginliğin Mısır'ın konvoyda bulunan 57 araca el koymak istemesi ile tırmandığını kaydetti.

Bilici, Mısır yetkili makamlarının, birkaç ay önce Amerikan vatandaşı kişiler tarafından Mısır'dan satın alınan ancak Türk plakası bulunan araçların Gazze'ye geçmesini istemediğini ifade etti.

-ANKARA VE İSTANBUL'DA PROTESTO-

Filistin'e insani yardım malzemesi götürmek için İngiltere'den yola çıkan ''Filistin'e Yol Açık'' konvoyunun Mısır'dan Gazze'ye geçişine izin verilmemesi Başkent'te protesto edildi.

Aralarında Mazlum-Der, İnsani Yardım Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği'nin (AGD) de bulunduğu bazı sivil toplum örgütlerine üye bir grup, Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde toplandı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in aleyhinde sloganlar atan gruptakiler, konvoyun Gazze'ye geçişine izin verilmemesine tepki gösterdi.

Mısır'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan Saadet Partisi üyesi bir grup, pankart ve dövizler açarak çeşitli sloganlar attı.

Geri Dön