HABER

Yarım asırdır kalp onaran profesöre plaket

ANKARA (ANKA) -35 yıldır kalp hastalıkları alanında çalışan ve İstanbul Koşuyolu Hastanesi'nin kuruluşunda önemli görevler üstlenen Prof. Dr. Cevat Yakut'a Sağlık Bakanı Recep Akdağ, plaket verdi. Bakan Akdağ, Prof. Yakut'a yarım asrırdır verdiği hizmetten ötürü teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Prof. Dr. Cevat Yakut'a bakanlık makamında plaket verdi. Bakan Akdağ, "anlamlı" olarak değerlendirdiği buluşmada "Ömrünün nerdeyse yarım asra yakın bir bölümünü Türk halkının kalp sağlığına adamış bir hocamızla birlikteyiz. Hocamızın fedakarca hizmetleri oldu" dedi.

Bir ülkede büyük devlet adamlarının vizyonu ile mesafe alındığını belirten Bakan Akdağ, Prof. Dr. Yakut'un da başhekim olarak bulunduğu Koşuyolu Devlet Hastanesi'ne ilişkin "Devlet adamlarının öngörülerinin büyük önemi var. Rahmetli Özal'ın talimatı ile başlatılan Koşu yolu Hastanesi bizim geldiğimizde yarım yamalaktı. 12 sene de bitmemişti. Biz 2.5-3 senede bitirdik. Ve büyük hizmetler verilen bir hastane haline geldi" dedi. Artık Türkiye'nin dört bir yanında açık kalp ameliyatı yapılabildiğini ifade eden Bakan Akdağ, "Bu ameliyatlar ise diğer ülkedekilerden hiç de geride değil. Böylesine değerli hocalarımızın hizmetlerini sunabilmişsek ne mutlu bize. Hocamıza yarım asrı geçen bir süredir Türk tıbbına verdiği katkılardan dolayı miletimiz adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Prof. Dr. Cevat Yakut ise, kendisine onur ve gurur dolu anlar yaşatıldığını söyleyerek, yaptığı hizmetlere ilişkin bilgi verdi Prof. Dr. Yakut, 1985'te ilk açık kalp ameliyatını, 1989'da ise ilk kalp naklini gerçekleştirdiğini söyledi.(ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön