HABER

Yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı

375 gün sonra cezaevinden tahliye edilen gazeteci Nedim Şener canlı yayında gözyaşlarını tutamadı.

Yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı
Tutuklu yargılandığı Oda TV davasının pazartesi günkü duruşmasında serbest bırakılan gazeteci Nedim Şener ile eşi Vecide Şener CNN Türk’te Ayşenur Arslan’ın sunduğu Medya Mahallesi programına konuk oldu.
Şener programda şunları söyledi:
Karartılacak delil nedir bilmiyorum. Delil yok ortada. Gazetecilerin yargılanmaktan kaçacak hali yok. Mahkum olmak çok büyük bir problem değil. Ama insanlara yargılama sürecinin şeffaf olduğunun inandırılması lazım. Adil olduğuna ikna edilmesi lazım. Tuncay Özkan'ın kızı Nazlıcan. Nazlıcan şu an 19 yaşında. Nazlıcan büyümüyor aslında, vicdanlardaki yara büyüyor. Balbay'ı bıraksanız kaçacak adam mıdır?
**ARINÇ ARADI**
Bülent Arınç aradı. Üzüntülerini bildirdi, geçmiş olsun dileklerini sundu. Hep pozitif açıklamalarda bulunmuştur. Bülent Arınç'ın iyi niyetine gerçekten inanmış bir insanım. Bu insan Başbakan Yardımcısı...
Ahmet Necdet Sezer, Kılıçdaroğlu, Oktay Vural, İTO Başkanı aradı. Ben kendimi özgürlüğüm elimden alınmış hissetmedim.
Cezaevindeyken deprem oldu aklımıza direk çocuklarımız geldi. Babaların cezasını çocuklara çektirmemek lazım. Gözaltına alındığım zaman ilk aklıma gelen "Çocuğu okuldan kim alacak" dedim.
**VECİDE ŞENER:**
Nedim Şener’in eşi Vecide Şener de şunları söyledi:
Tutuklama öncesi biz hiç bir arada görünmedik. Ben o zamanlar rahatsızlık geçirmiştim. Eşime destek veren herkese çok teşekkür ederim. Ben eşimin sevgisini yaşamış oldum. Eşimi sevenlerin ilgisiyle sevgisiyle karşılandım. Eşime tekrar teşekkür ediyorum.
Çocuğumuzu okula götürmek Nedim'in göreviydi. Araba kullanmaya ara vermiş gibi düşündüm, onsan o görüntünün içerisindeydim.
**KIZINIZ DEFNE NELER YAŞADI?**
"Anne babam terörist mi" diye sordu. Çok sorguladı. Benden çok daha fazla gazeteleri inceledi. Ben Defne'ye "Babam orada ders verecek" dedim. Ama okula gittiğinde arkadaşları konuşmuş. "Anne beni kandırma" dedi, ondan sonra gerçeği anlattım. Kızım da bana çok destek oldu.
**EGEMEN BAĞIŞ'I ANLAYAMIYORUM**
Egemen Bağış'ın bakış açısını anlayamıyorum. Nedim'i de kast ederek 'onlar terör suçundan içerideler, başka suçlar var' dedi. Birilerinin bunları anlatması lazım. Başbakan'ın yanlış bilgilendirildiğini sanıyorum.
Çok eleştiri aldım. Katıldığınız ortamlarda neden sadece "Nedim Şener" ismini zikrediyorsunuz diye.
**NEDİM ŞENER:**
**EŞLERİMİZİ DE TUTUKLARLAR MI DİYE KORKTUK**
Bu komployu bize kuranlar eşlerimizi de tutuklarlar mı diye çok korktum. Kaç kere bunun korkusunu yaşadım.
Bizler maaşlar geçinen insanlarız. Bizler mütevaziyiz. Ama içerideki gazeteciler ne yapacaklar.
Silivri'de her şey insanları çürütmek adına hazırlanmış.
**"ARTIK HİDDETLİ KONUŞAMIYORUM"**
Artık hiddetli konuşamıyorum. Cezaevindeki duvarlar sesleri öyle yankı yaptırıyor ki inanamazsınız, artık hiddetli konuşamıyorum ses yankı yapmasın diye.
Silivri'de insan ait hiç bir şey yok.
Cezaevinde çalışanlar arasında bu zincirin içinde en yumuşak olan Adalet Bakanlığı personeli.
Cemaatin bu işin ne tarafında olduğunu biliyoruz. Cemaatin bu işteki parmağı çok büyük.
**"KIZIMIN ÖDEVİNİ ARADILAR"**
28 Şubat sürecinde Merve Kavakçı'nın evine bile giremediler. Benim kızımın ödevlerini bile aradılar. Çocuğumun ödevleri arasında suç unsuru arandı.
Bizden terörist yaratmaya çalıştılar.
Ben cemaatin ne yaptığını biliyorum ve görüyorum.
Kirli ellerini yıkamaya çalışan gazeteciler bana bunu anlatmalıdır.
Yalılarda oturuyorsun, villalarda oturuyorsun. Gel seni Silivri'de 1 gün yaşatayım ne yapıyorsun.
O gazetecinin oğlu gelsin öyle bir aramadan geçsin, o zulme katlansın.
**YILDIZ EZİYET ÇEKİYOR**
Müyesser Yıldız eziyet çekiyor resmen ve kadın üşüyor, ben nasıl sevineyim çıktığıma. Başka bir yere aldır kendini dedim. Kadın tek başına kalıyor.
**VECİDE ŞENER**
Bizler hükümlü ailesi değiliz. Bu insanlar tutuklu hükümlü değil. Bu hükümet cezaevi yapmayı çok seviyor. Tutukluların yerleri ayrı olsun dedim birçok yerde. Eşim tahliye oldu ama diğerleri 18 Haziran'ı bekleyecek.
**KIZIMIN ETEĞİNİ ÇIKARTTIRDILAR**
Nedim'i görmeye gittiğimizde kızımın üzerindeki eteğin üzerindeki üç düğme öttü diye o eteği çıkarttırdılar. Kızım kazağını beline bağladı ve babasına kavuşmak istedi.
**NEDİM ŞENER**
**HERKESTEN ÖZÜR DİLİYORUM**
Doğan Yurdakul'un kızı geliyor. Herkesten özür dileyerek söylüyorum. Aramalar sırasında sutyenini çıkarttırıyorlar. Sutyenim yok diye kaldırıyor bluzunu. Silivri kahraman olma yeri değil, çürüme yeri.
İki tane bilimsel raporlar var. Ya bu hocalar da Ergenekoncu, ya da o raporlar doğru gereğinin yapılması lazım.
Dava düşse bile kaybedilen yılların hesabı ne olacak. Nasıl Ergenekoncu ilan edildim. Dink'le ilgili kitap yazıyorum. Sadece benim telefonlarım dinleniyor. O kadar eminler kim sadece beni dinliyorlar.
Sen hangi komplonun parçasısın.
**ÖZ’LE DE TARTIŞTIM**
Sorgum sırasında Zekeriya Özle de tartıştım.
İddiaları ortaya koyan herkes savunmaları da okusun. Gazeteci önce vicdan sahibi olacak. Mahkeme başkanı herkesten fazla duyarlı.
**KORKUNÇ BİR TECRİT**
Müyesser Yıldız tek başına koca koğuşta üşüyor. Yapayalnız yaşıyor. Yalvarıyorum cezaevi savcısı ne yapacaksa yapsın. Korkunç bir tecrit yaşıyor.
**SİVAS OLAYLARI**
Ben bunu Türkiye'nin vatandaşlarına yaptığı eziyet olarak görüyorum.
Benim doğrularım bana yeter, ben sadece gerçekleri yansıtmaya çalıştım.
Türkiye'de politika insanların hayatını mahveden bir bölüm oldu.
Hükümetin Sivas olayı için özür dilemesi gerekmektedir.
Zeynep hanımın çektiğinin yanında bizim ki hiçbir şey kalır.

[Yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı](https://www.mynet.com/videolu-haberler "Yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı") | [www.mynet.com/video](https://www.mynet.com/video "https://www.mynet.com/video")
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön