HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yasemin çiçeği çayı faydaları nelerdir? Yasemin çiçeği çayı nasıl yapılır?

Doğadaki tüm bitkilerin insan sağlığına çeşitli faydaları bulunur. İlaç yapımında kullanılan bazı bitkiler de vardır. Çay olarak tüketildiği zaman çeşitli hastalıklar ile mücadelede yardımcı oldukları bilinir. Yasemin çiçeğinden yapılan çay da birçok konuda insan sağlığı için faydalıdır. Özellikle soğuk kış günlerinde olası hastalıklara karşı vücudun direncini arttırması ile bilinir. Yasemin çiçeği çayı faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Yasemin çiçeği çayı faydaları nelerdir? Yasemin çiçeği çayı nasıl yapılır?

Ağırlıklı olarak Asya kıtasında tropikal bölgelerde yetişen yasemin çiçeği, güzel kokusu ve hoş rengi ile en sevilen çiçekler arasında yer alır. Görsel olarak sevildiği gibi çay haline getirilerek tadı ile de beğenilen bir çiçektir. Ayrıca yasemin çayının bilinen birçok faydası vardır.

Yasemin çiçeği çayı faydaları nelerdir?

Yasemin çiçeği çayının faydalarını aşağıdaki maddeler ile listelemek mümkündür:

 • Ciltteki yaşlanma belirtilerini geciktirdiği ve giderdiği bilinir.
 • Kalp dostudur.
 • Damarlarda yaşanan sorunlara karşı etkili olduğu bilinir.
 • Kanser hücreleri ile mücadele eder.
 • İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunduğu için vücudun direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
 • Güzel kokusu çay formunda da bozulmadığı için bu koku sinirleri yatıştırmada ve sakinleştirmede faydalı olur.
 • Metabolizmayı çalıştıran bir bitki çayıdır.
 • Uyanık kalmaya yardımcı olur, enerji verir.
 • Diyabet hastaları da doktor onayı ile kullanabilir. Kan şekerini dengelediği bilinir.

Her bitki çayında olduğu gibi yasemin çiçeği çayı da gereğinden fazla tüketilmesi durumunda yan etkiler oluşturabilir. Günde bir fincan yasemin çiçeği çayı içmek yeterli olacaktır. Daha fazla tüketilirse uyku bozukluğuna sebebiyet verebilir.

Anne adayları, kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler, ilaç kullananlar ve alerjik reaksiyonları bulunan hassas bünye sahibi kişilerin doktorlarına danışmadan kullanmamaları gerekir.

Yasemin çiçeği çayı neye iyi gelir?

Dıştan içe birçok konuda insan bedeni için faydalı bir bitki çayıdır. Sinirleri yatıştırır, sakinlik verir ama aynı zamanda enerji kaynağıdır. Ciltte görülen yaşlılık belirtilerinin gecikmesini sağlar. Antibakteriyal özelliği sayesinde soğuk havalarda olabilecek hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır.

Yasemin çiçeği çayı zayıflatır mı?

Hiçbir yiyeceğin ya da içeceğin direkt olarak zayıflatıcı etkisi yoktur. Ancak bazı besinlerin içindeki vitaminler ya da mineraller bazı özellikler ile kilo vermeye yardımcı olabilir.

Yasemin çiçeği çayı da metabolizmayı çalıştırma özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde kilo vermek isteyen kişilerin diyetlerine destek olur. Ayrıca verdiği enerji ile kilo vermek için yapılması gereken sporda işe yarayabilir. Ancak uzman bir diyetisyene danışmadan kullanılmaması gerekir.

Yasemin çiçeği çayı adet söktürür mü?

Bazı kadınlar için adet dönemi son derece ağrılı ve kramplı geçebilir. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar da vardır. Bir bardak yasemin çayının limon ile birlikte tüketilmesi halinde adet düzensizliklerine iyi geldiği bilinir.

Kısa süre içinde etki ederek sancısız bir şekilde adet söktürdüğü söylenir. Doktor onayına ya da önerisine istinaden bu yöntem ile adet sancılarından kurtulabilmek mümkündür. Ancak olası bir yan etki görülmemesi için uzman doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Yasemin çiçeği çayı nasıl yapılır?

Yasemin çiçeği çayı evde birkaç dakika içinde hazırlanabilen bir bitki çayıdır. Bu çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir:

 • Bir yemek kaşığı yasemin bitkisi
 • Bir küçük demlik ya da iki fincan temiz içme suyu
 • Arzuya ve damak tadına göre bir çay ya da bir tatlı kaşığı bal eklenebilir.

Yasemin çiçeği çayının hazırlanışı şu şekildedir:

 • Temiz içme suyu kaynatılır.
 • Bir yemek kaşığı yasemin çiçeği bitkisi kaynamış olan temiz içme suyunun içine atılır.
 • Beş dakika boyunca ağzı kapalı olarak bekletilir. Bu sayede demlenmesi sağlanır. Ancak beş dakikadan daha fazla bekletilmemesi gerekir. Aksi takdirde acı bir tat oluşabilir.
 • Yine de tadı acı gelirse bir çay kaşığı ya da damak tadına göre bir tatlı kaşığı bal eklenerek de içilebilir.

Yasemin çiçeği çayı nasıl demlenir?

Yasemin bitkisi, önceden kaynatılmış olan temiz içme suyunun içine atılıp bekletilerek demlenmelidir. Su ile birlikte kaynatılması önerilmez. Aksi takdirde içeriğinde bulunan tüm vitaminler ve faydalar yok olacaktır. Beş dakikadan daha fazla demlenmesi gerekli değildir.


Youtube

En Çok Aranan Haberler