Yatak yastığındaki kötü koku nasıl giderilir?

Yatak odamız ve burada kullanılan eşyalar her zaman önemli olmuştur. Yatak odamızın en sorunlu işlerinden biri de yatak, yorgan ve yastıkların temizliğidir.

Yatak yastığındaki kötü koku nasıl giderilir?

Yatak odasındaki yastıklar ise en çok kullandığımız ve temizliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz eşyalardandır.

Yatak yastıklarını hijyenik tutmak ve kötü kokuların, lekelerin oluşmasını engellemek için belirli en başta yapılması gereken şey onları yıkamaktır. Bazı yastıklar bizim için kolaylıktır çünkü çamaşır makinesinde yıkanabilir, bazılarını ise kuru temizlemeye götürmek gerekebilir.

Yastık üzerinde bulunan yıkama talimatlarını okuyarak ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Çünkü her yastık makinede yıkamaya uygun olmayabilir.

Polyester dolgulu yastıklarınız varsa bunları çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinin haznesini fazla doldurmadan bir seferde en fazla iki yastığı makineye atın. Makinenin ayarını hassasa getirin ve az miktarda deterjan kullanın. Sıkma ayarını da en düşüğe getirip yastıkları yıkayın.

Eğer kurutma makineniz varsa işiniz daha kolaydır. Yıkayıp düşük ayarda hemen kurutup aynı gün içinde de kullanabilirsiniz.

Kurutma makineniz yoksa yastıkları asmamaya çalışın. Yastıkları çamaşırlığın üzerine koyarak kurutabilirsiniz. İyice kurumadan yastık kılıflarını geçirip kullanmayın çünkü küflenebilir.

Küvette de yıkayabilirsiniz

Çamaşır makineniz yoksa ya da yastıkları makinede yıkamak istemiyorsanız lavaboyu ya da küveti sıcak sula doldurup bir kaç damla sıvı deterjanla köpürtün. Yastıkları 10-15 kez bu suya daldırdıktan sonra durulama suyuyla iyice durulayın ve sererek kurutun.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler