HABER

Yeni anayasa hazırlanmalı

Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, ülkenin temel sorunlarının çözümünün sivil inisiyatifle, katılımcı yeni bir anayasanın hazırlanması ve yürürlüğe konulmasıyla mümkün olacağını bildirdi.

DİYARBAKIR (A.A) -Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen ve iki gün süren ''Barolar Açılımı Tartışıyor'' konulu toplantının sonuç bildirgesi, Hasanpaşa Hanı'nda yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

42 ilin baro başkanlarının katıldığı toplantının sonuç bildirgesini Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar okudu. Aktar, demokratik açılımın tüm ülkeyi kapsayacak, eksiksiz demokrasi ve gerçek hukuk devleti temelinde ele alınması gerektiğini vurguladı.

Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına ilişkin sorunlarını henüz çözememiş Türkiye'de Kürt meselesinin de bu sorunlarla bağlantılı olarak Türkiye'nin temel sorunlarının başında yer aldığının bir gerçek olduğunu ifade eden Aktar, ''Diğer sorunlarla birlikte Kürt meselesi de Türkiye'nin demokrasi içerisinde, şiddet dışlanarak, özgürlük, eşitlik ve adalet temelinde, birlikte ve barış içerisinde çözümlenebilecek ortak bir meseledir'' dedi.

Bölgede son çeyrek yüzyılda yaşanan çatışmanın binlerce insanın ölümünün yanı sıra ağır insan hakları ihlallerine, çok büyük ekonomik kaynakların heba edilmesine ve toplumun her kesiminde giderek çok tehlikeli bir ayrışma duygusuna yol açtığını savunan Aktar, şöyle konuştu:

''Ülkemizin temel sorunlarının çözümü sivil inisiyatifle, katılımcı yeni bir anayasanın hazırlanması ve yürürlüğe konulmasıyla mümkündür.

İfade özgürlüğü tam olarak sağlanmalı, temsilde adaleti esas alan demokratik bir seçim ve siyasi partiler yasası hazırlanmalıdır. Meşru siyaset yapanların sistem dışına itilmelerinin, şiddeti yöntem olarak kullananları güçlendireceği göz ardı edilmemeli, kamuoyunu inciten, ayrışmayı derinleştiren uygulamalardan vazgeçilmelidir.''

''Yargının siyasallaşması Türkiye'de adalete olan inancı ve güveni zayıflatmaktadır'' diyen Aktar, yargının bağımsızlığıyla bağdaşmayan uygulama ve düzenleme arayışlarından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Geri Dön