HABER

Yeşil bölge ve Basra havaalanı artık Iraklıların

Bağdat'ta resmi binaların bulunduğu ve sıkı bir şekilde korunan "yeşil bölge" ile Basra havaalanının kontrollerinin Iraklılara devredildiği bildirildi.

Yeşil bölge ve Basra havaalanı artık Iraklıların

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Cumhuriyet Sarayında düzenlenen ve Amerikalı yetkililerin katılmadığı törende Iraklı sivil ve askeri yetkililere yaptığı konuşmada, "Bu günü egemenliğe geri dönüş günü ve Irak topraklarının her parçasını yeniden alma sürecinin başlangıcı olarak sayma haklarının olduğunu" belirtti.

Bu sarayın Irak'ın egemenliğinin bir sembolü ve egemenliklerine yeniden kavuştuklarına dair tüm Iraklılara verilmiş bir mesaj olduğunu kaydeden El Maliki, 1 Ocak gününün artık "ulusal bayram" olacağını bildirdi. Iraklı bir yetkili, Amerikalıların önceki gün saraydan ayrıldıklarını ve Cumhuriyet Sarayında artık Irak bayrağının dalgalandığını kaydetti.

Bu arada İngiltere ordusunun, Basra havaalanının kontrolünü Irak hükümetine devrettiği bildirildi. Bölge valisi Muhammed Masbah El Uaili, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Bu günün önemli bir gün olduğunu çünkü Basra havaalanının kendilerine teslim edildiğini" belirterek, bölgede önemli bir havaalanı olan Basra havaalanının en büyük ve en gelişmiş uçaklar için hazır bulunduğunu söyledi. Ulaştırma Bakanlığı temsilcisi Sabih el Şeybani de Amerikan ve İngiliz
güçlerinin bu havaalanını, Irak gözetiminde kullanmaya devam edeceklerini kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler