HABER

Yıldırım Akbulut kimdir, neden öldü? Eski başbakan hayatını kaybetti

Siyasete Anavatan Partisi ile başlayan Yıldırım Akbulut’un hayatını kaybettiği açıklandı. ANAP’ta genel başkanlık, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı yapan Yıldırım Akbulut, son olarak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliği yapıyordu.

Yıldırım Akbulut kimdir, neden öldü? Eski başbakan hayatını kaybetti

ANAP’ta milletvekili olarak Meclis’e giren Yıldırım Akbulut, Turgut Özal hükûmeti döneminde bakanlık yaptı. Sonra da iki kez Meclis Başkanlığı yapan Yıldırım Akbulut, Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından hem başbakanlık hem de ANAP Genel başkanlığını üstlendi. Yıldırım Akbulut, 14 Nisan 2021’de hayatını kaybetti.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR?

15 Kasım 1935 tarihinde Erzincan'da doğan Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı Yıldırım Akbulut, Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevini 1989–1991 yıllarında sürdürdü. 1987–1989 ve 1999–2000 yıllarında Merkez Başkanlığı da yapan Yıldırım Akbulut, ANAP'ın kuruluşunda Erzincan teşkilatını oluşturan ve il başkanlığı görevini üstlendi.

1983’teki seçimlerde ANAP Erzincan Milletvekili olarak Meclis’e giren Yıldırım Akbulut, Turgut Özal hükümetinde İçişleri Bakanlığı yaptı. İki defa da Meclis Başkanlığı yapan Yıldırım Akbulut, TBMM Başkanıyken Özal'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Başbakanlığı üstlendi.

Sonra da ANAP Genel Başkanlığı'na seçilen Yıldırım Akbulut, 1,5 yılı aşkın süre Başbakanlık'ta görev yapmasının ardından kongre yarışını Mesut Yılmaz'a karşı kaybederek, genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı.

Yıldırım Akbulut kimdir, neden öldü? Eski başbakan hayatını kaybettii

  1. Dönem seçimlerinde Erzincan'dan milletvekili seçileyeyen, sonraki seçimlerde ANAP Ankara Milletvekili olarak Parlamento’ya giren Yıldırım Akbulut, Meclis Başkanlığı yapmıştı.

Cumhurbaşkanlığı'na da aday olan Yıldırım Akbulut, 1992’de de dönemin Cumhurbaşkanı Özal'ın istemiyle 17 arkadaşıyla beraber ANAP'tan istifa etmiş, fakat bir süre sonra partiye dönmüştü.

Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden Samia Akbulut'la evlenen Yıldırım Akbulut’un 3 kız çocuğu vardır. 17., 18., 19. Dönem Erzincan ve 21. Dönem Ankara milletvekili olan Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği yaptı.

Yıldırım Akbulut, 14 Nisan 2021’de hayatını kaybetti.


Geri Dön