YouTube'un "Dünya'nın düz olduğu komplo teorisine katkı sunduğu" iddiası

Video paylaşma sitesi YouTube'un, "dünyanın düz olduğuna dair komplo teorilerine katkı sunduğu" öne sürüldü.

YouTube'un "Dünya'nın düz olduğu komplo teorisine katkı sunduğu" iddiası

The Guardian'ın haberine göre, Teksas Teknik Üniversitesinden uzmanlar, 2017'de Kuzey Carolina'da ve geçen yıl Colorado'da "Düz Dünyacılar" hareketinin yıllık toplantısına katılan 30 kişiyle röportaj yaptı.

Mülakatlarda, 30 katılımcının biri hariç hepsinin, 2 yıl öncesine kadar Dünya'nın düz olduğunu düşünmediği ancak YouTube'da bu komplo teorilerini destekleyen videoları izledikten sonra fikirlerini değiştirdiği görüldü.

Uzmanlar, araştırmaları çerçevesinde "YouTube'un insanları Dünya'nın düz olduğuna ikna etmekte önemli rol oynadığı sonucuna vardıklarını" belirtti.

NASA'NIN AY'A GİDİP GİTMEDİĞİNİN SORGULANDIĞI VİDEOLARI İZLEYİN

Araştırmada, Dünya'nın düz olduğunu savunan videoları izleyenlere, YouTube'da 11 Eylül saldırıları ve Sandy Hook okul saldırısıyla ilgili alternatif görüşleri içeren, ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Ay'a gidip gitmediğinin sorgulandığı videoları izlemelerinin önerildiği de görüldü.

Araştırmanın mimarı Profesör Asheley Landrum, YouTube'un, ziyaretçilerin doğru bilgiye ulaşmasını temin etmesi gerektiğini kaydederek, "YouTube'da çok fazla yararlı bilgi var ancak çok fazla yanlış bilgi de. Dünya'nın düz olduğuna inanmak tek başına illa ki kötü değil ancak genellikle kurumlara ve otoriteye güvensizlikle sarmalanıyor." ifadesini kullandı.

Landrum'un araştırmasının sonuçları, ABD'de Bilimi Geliştirme Derneğinin senelik toplantısında sunuldu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
Ya kardeşim dünya yuvarlak olsa ne, beşgen olsa ne. Üzerinde yaşıyor muyuz, yaşıyoruz. E o zaman boşboğazlığın alemi ne?
Eskiler hep der, kavanoz dipli dünya. Dünyanın şekli kavanoz gibidir. dip kısmı kalındır.
@nafiyesugec aynen uzerindeki mallar hirs guc para gozler... Var sonunu sen getir hayatin tadini cikarin dunya size gore sekil alsin
@nafiyesugec YOUTUBE Yİ SUÇLAMANIN NEDENİ YOK:AÇIM BAKIN KUTSDAL SANILAN KİTAPLARA DÜNYA DÜZ YAZIYOR.AYRICA GALİLELO DÜNYANIN YUVARKLAK OLDUĞUNU İSPAT EDEN İLK KAŞİF,AZ KALSIN VATİKAN RUHBAN SINIFI GALİLEONUN KELLESİNİ KESECEKTİ.YILLAR SONRA ÖZÜR METNİ YAYINLADILAR.KİMSE İNKAR ETMESİN 3 KUTSAL SANILAN KİTAPDADA DÜNYA DÜZ YAZAR.ANCAK KIL KUYRUK TERCÜME ÇEVİRİLERİNE DİKKAT.DÜNYAYI YARATAN VARLIK DÜNYAYI YANLIŞ TANIMLAMIŞ.YARADILIŞ,HEPSİ HİKAYE
SORUN ŞU,ALLAHIN GÖNDERDİĞİ KİTAPDA DÜZ YAZMASI.MADEN DÜNYAYI YARADAN ALLAH,NEDEN YANLIŞ YAZMIŞ.ŞİMDİ KAFALARA ŞU SORUYU YÖNELTİYOR.ACABA ALLAH VE YARADILIŞ HİKAYEMİ.
@nux33 ALLAH ,CENNET,CEHENNEMİM İSPATI HİÇBİR ZAMAN MÜMKÜN DEĞİLDİR.ŞİMDİ BANA OLMADIĞINI İSPATINI SÖYLE DERSENİZ.KUTSAL SANILAN KİTAPLARDA DÜNYANIN DÜZ YAZMASI DERİM.SİZİN ŞU MÜTHİŞ DENİZ KARIŞMA MESELESİNE GELİNCE,ORTADA KURAN YOKKEN YUNAN FİLOZOF KAŞİFLER DAHA ÖNCEDEN YAZMIŞLARDI.ONU GÖRMEK İÇİN PEYGAMBER OLMAYA GEREK YOK.GİT MERSİN NARLIKUYUYA GÖRÜRÜN.
@nux33 bu kadar sallamaya gerek yok 1970 ler aya giden abd tekrar gider hemde canlı yayınlar olur biter. ama gidemiyor. neden acaba halep orada ise arşın burada
ne saçma bir haber,dünya tabiki düz ,bunu bilmeyenmi var
@tomcat_41 aynen dünya düzdür
@tomcat_41 Çok yaşayasın çook güldüm Dünya düz dağlar hariç o düzlüğü az bozuyor :)
yuvarlak
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler